2 Icon_fb_shadow

Boží ovocná muka

Fde1743d75924dae1a4e6bbee6be4c5025860e4a

http://www.mapy.cz/#t=s&x=14.350108&y=50.683542&z=13&l=2&c=23-2-8-3-15-29-25-c-t&d=muni_672_1
foto: Zuzka Pěkná, Cesta dřeva

Podívejte se na další fotografie7.06.2012 18:32

V severočeských Merbolticích už několik let oživují místní Boží muka. Vysekali kopřivy, srovnali terén, postavili kamenné zídky, usadili lavičku, zasadili lípu a dub. Letos navíc založili úžasnou ovocnou alej, která vás ke křížku v polích nejen dovede...
 Zájem místních o sázení naprosto předčil všechna očekávání. Šedesát ze 174 obyvatel Merboltic a několik přespolních se k sázení přihlásilo ihned po zveřejnění pozvánky.

"Výsadba aleje nebo přesněji stromořadí nás nadchla natolik, že jsme vytáhli tepláky, gumovky, děti, manžely, manželky a pejsky, samozřejmě také lopaty, auta a traktor a vrhli se do akce. Ukazuje se zkrátka, že péče o krajinu, ve které žijeme, nás všechny motivuje k téměř nadpřirozeným činům," popisuje výsadbu Lucie Šancová ze Sousedského spolku Merboltice, který sázení zorganizoval.

 

Zdejší podnikatelé se ihned nabídli, že vyvrtají díry pro stromky. A jak slíbili, tak i udělali. Kdo nevrtal, přivezl kompost, nářadí, nebo pletivo.

 Den předem malá skupinka nejprve vytyčila základní body aleje podle budoucího vzrůstu stromů, rozlohy jejich korun a nároků na polohu.

 Vykolíkovali jsme nejprve jednotlivá stanoviště, aby bylo vrtání děr druhý den přehledné. Cesta je dlouhá přes půl kilometru, takže jsme také pro eliminaci klasických zmatků v den výsadby označili každý kůl jménem vysazované odrůdy.

 Ořešáky, hrušně, třešně, jabloně, sladkoplodé jeřáby, arónie, dříny a muchovníky. Staré místní odrůdy budou časem poskytovat nejen příjemný stín na meditační stezce ke křížku, ale i lahodné plody do kompotů a marmelád, nebo jen tak k zakousnutí :)

 

 

Staré odrůdy ovocných stromů tvoří důležitou součást lokálního genofondu a jsou historickým odkazem předků. Mají generacemi prověřené vlastnosti - jsou odolné proti chorobám, mají vysokou plodnost a rodí ovoce přelahodné chuti. Zachovat je pro budoucí generace můžeme pouze tehdy, jestliže budeme navzdory všem hobbymarketům pokračovat v jejich výsadbě, ošetřování a dalším vypiplávání.

 Zetor odřídil Ludva. Čerstvě vysazené stromky teď sice zalévá Lucie, ale další péči, tedy hlavně zalévání, se už bude věnovat zase hlavně on. Díky!

 


 

"Strom, zvláště pak ovocný, dovede krajinu nejen krášlit, ale jest jako jistina, která nejen úroky vydává, ale sama rok od roku se zvětšuje, každým vysazeným stromem je statek náš cennějším, dražším, o mnohý požitek příjemný."

"Kde stromoví ovocné pěstováno, daří se i pilným včelkám, neboť nalézají hojně pastvy, dosti látek ke zpracování na med i vosk se hodících, za to pak opět pomáhají přenášení pelu z květu na květ, že stromoví ovocné je mnohem úrodnější nežli v krajinách, kde včel málo neb nic si nehledí."

Josef Dumek r. 1878

 


"Sázení stromů je hlavně taky bohulibá činnost :)"Autor: Lucie Lutra | Počet přečtení: 31272 komentáře


Pro vložení komentáře se přihlaš nebo zaregistruj.
2.

kateřina horáčková ~~cestou bylin~~      více než 7 let (25. 06. 2012 14:52)

to se vam moc a moc povedlo, tesime se na povidla…!!

1.

Cesta dřeva      více než 7 let (07. 06. 2012 23:39)

Už se těším až to poroste - to bude krása a mňamka!