2 Icon_fb_shadow

Cestou dřeva z Česka do Japonska

F2ad3026d739c77324fb14728e258f2acd4731a7

Zuzka Pěkná zachází s japonskými pilkami stejně zručně, jako Uma Thurman s japonskými meči v obou dílech filmu Kill Bill.
foto: Katka Horáčková, Cestou bylin

Podívejte se na další fotografie25.11.2014 00:32

Vede obchod s japonskými pilkami, špičkovými hoblíky a slunečním olejem. Přírodní oleje, které nabízí, se ale mohou lehce objevit také u vás doma v koupelně.
Zuzka Pěkná

* ve znamení medvěda, jejím nejoblíbenějším stromem je borovice. Původní profesí je webmasterka a grafička a je čerstvou absolventkou homeopatické fakulty v Brně. S přítelem Janem Markem žije v Merbolticích. Jdou si tam společně svou cestou – Cestou dřeva.
Zuzko, jak jsi se dostala z Ústí nad Labem k japonským pilám?

Honza s nimi nějaký čas pracoval a kdokoliv si je u něj vyzkoušel, okamžitě je chtěl taky. Já jsem tehdy dělala weby, Honza pracoval se dřevem, a tak se nabízelo zpřístupnit je také ostatním řemeslníkům přes e-shop. A nejen to, velkým posláním Cesty dřeva je rozvoj rukodělného řemesla, takže na našich stránkách najdete tipy a rady, jak s nástroji pracovat či si je vylepšovat, ještě víc lidé najdou v našem diskusním fóru. První pilky jsme dovezli v roce 2008 a stránky Cesty dřeva byly na světě.
 

Pilky u nás už v té době ale byly dostupné na internetu...

Ano, nabízel je jeden webový obchod. Když říkám zpřístupníme, mysleli jsme tím i finančně. Tehdy byly v Česku ceny těchto pil neuvěřitelně vysoké. Oslovili jsme přímo výrobce v Japonsku a začali s nimi spolupracovat. Pokud vím, tak jsme v Česku stále jediní přímí dovozci a ceny máme nejnižší nejen v Čechách, ale i v Evropě. Nemít přemrštěné ceny, to je další z filozofií Cesty dřeva.
 

Zuzka přijela v létě do naší Very Open Green kanceláře v Údolí temna. Přivezla s sebou i tuhle rozkošnou mašinku a rozšířila tak IT vybavení lesa.  Foto: Marek Blosgeber


Cesta dřeva opravdu není obyčejný e-shop...

Tak ani nebyl myšlený, to by nás ani nebavilo. Honza je dřevařský samouk a  ví, jak těžké jsou začátky a jak cenná je každá rada z praxe. Proto si moc přál, aby jeho postřehy a cenné zkušenosti jiných byly na jednom místě přístupné ostatním. Tak jsme pro lidi vytvořili diskusi, kde si vyměňují rady a třeba se i dohodnou na spolupráci, máme tam i bazar nástrojů atd. V obchodě nabízíme většinou námi vyzkoušené produkty, nebo špičkovou kvalitu. Žádné nástroje, které jen vypadají pěkně, ale pak se nedají použít. I proto náš sortiment není tak rozsáhlý. Máme ale na jednom místě to, co se jinde nedá sehnat. Například přírodní kameny na broušení a 100% přírodní oleje na dřevo.
 

Jednou jsem vzala japonské pilky do ruky a já už vím, proč jsou tolik žádané, mohla by si jejich přednosti popsat i ostatním?

Mají hladký, přesný řez a jednoduše se s nimi řeže. Na rozdíl od evropských pil, na které se tlačí od sebe, se s japonskými pilami řeže celkem logičtěji tahem k sobě. Pilky jsou lehounké, takže jsou vhodné i pro řezbáře – cestovatele. Mají velice ostré zuby (70 RC – hodně tvrdé, dají se brousit jen diamantem) a přitom pružné tělo.

 Zkusím to jednoduše na konkrétním příkladu. Představte si, že si chcete uříznout poličku:

S elektrickou pilou je to asi takto:

Jdu do dílny, vyndám pilu, dám ji do zásuvky, upnu si prkýnko do svěráku, zapnu pilu, vypojím, odnesu zpět a smirkem začistím spoj. K tomu je spousta prachu a hluku.

S ruční pilou je práce rychlejší a příjemnější:

Vezmu prkýnko (menší věci nemusím upínat), vezmu pilku, během 30 vteřin uříznu prkýnko. Žádný prach kolem, žádný hluk.

Hotovo? Žádné začišťování?


Hotovo :) Řez s japonskými pilkami je tak přesný, že není potřeba jej začiťovat, začístí se jen hrany.
 

Hodně mě zaujaly vaše světlicové, tungové, lněné a jiné přírodní oleje, ale popravdě řečeno mě nikdy nenapadlo, že by mohly mít praktický význam také v interiérech nebo v domácnosti, nejen v kuchyni a kosmetice. Proč jsou na dřevo lepší přírodní čisté oleje než syntetické?

Syntetický nátěr povrch dřeva úplně uzavře. To pak už nedýchá a přestává být živým materiálem. Prakticky to znamená, že když se pod nátěr dostane voda prasklinkou, tak se nemá jak odpařit a dřevo začne hnít zevnitř. Interiér nebo nábytek ošetřený olejem je chráněný stejně dobře, ale navíc dýchá.
 

Nejsou syntetické látky také třeba jedovaté?

O tom snad není třeba pochybovat. Hezký příklad je v knize Viděl jsem tě růst, kterou také nabízíme. Erwin Thoma tam popisuje celkem banální situaci. Po přestěhování do nového domu začal mít jeho syn veliké dýchací potíže. Erwin zjistil, že mají dřevotřískové podlahy, kde je spousta lepidla a umělých laků. Podlahy tedy vytrhal a nahradil dřevem. Synovy potíže odezněly...
 

Pokud se tedy budeme chtít ve svých domácnostech vrátit k přírodním olejům a přírodním ředidlům, na jaký rozdíl se máme připravit?

Na velice příjemnou a voňavou práci, u které se můžete od oleje „umazat“ jak chcete. Také na to, že olej oproti umělým nátěrům pomaleji schne, na druhou stranu ale můžete na povrchu lehce opravit jakýkoli škrábanec nebo opotřebované části nábytku lehce začistíte a natřete znovu.

K čemu je v domácnosti dobrý pomerančový olej?

Pomerančový olej  je přírodní rozpouštědlo na ředění olejů, díky kterému se olej lépe vpíjí do dřeva. Já ho používám v kuchyni a koupelně na mytí podlah a čištění sklenic od lepidla.

Zmínila si, že vaše oleje mají kosmetickou kvalitu... Používáš je i v koupelně?

V koupelně bych použila kameliový olej na tělo a ten pomerančový na úklid. Ostatní námi nabízené oleje jsou nezávadné, ale přeci jen dělané pro technické účely, takže ty bych na tělo nepoužívala.

Oleje používám jedlé bio za studena lisované, které si dáváme do salátů. Masážní olej si vyrábím tak, že do nich nakápnu trochu čisté esence.

Často oleje ale nepoužívám a v podstatě mou skoro jedinou kosmetikou je šampon, mýdlo a zubní pasta. Co se týká kosmetiky, jsem trochu pankáč, nepoužívám skoro nic. Těším se, až si na sebe udělám víc času, a pak se to třeba změní :) 

Vím, že jsi čerstvou absolventkou homeopatické fakulty, kde jsi studovala?

Čtyřletou homeopatickou fakultu jsem vystudovala v Brně a momentálně dělám ještě postgradual master class špičkové belgické homeopatky Anny Vervacke. Dělá mi radost dělat lidem život trochu kvalitnější a homeopatie do této skupiny mých zájmů také patří. Krátce mám otevřenou homeopatickou praxi v Merbolticích, kde léčím chronické i akutní potíže dospělých dětí a také zvířat.
 

Představ si, že máš teď tři Bio.cz přání, jaká to budou?

1. přání

„naše“ nádherná planeta od nás lidí vnímá, jak hluboce ji milujeme. S tím jde ruku v ruce okamžité zastavení všech, kdo jí i nám škodí. A nechť je Země zdravá.

2. přání

Ať všechny bytosti volí své jednání z úrovně své duše a uvědomují si svou svobodu.

3. přání

Ať se splní přání 1 a 2 : )Autor: Adéla Kubíčková | Počet přečtení: 100182 komentáře


Pro vložení komentáře se přihlaš nebo zaregistruj.
2.

Cesta dřeva      cca 8 let (30. 11. 2011 18:34)

Zdravím Heleno, děkuji za zpětnou vazbu. Máte krásný obchůdek, úplně na mě dýchl pohodou. Kdybych bydlela blíž, vaše literární šťavárny bych si nenechala ujít! Menší dílna je určitě skvělý nápad, váš přítel určitě ocení nějakjou naši pilku :). Ale někdy je asi nutné ruční nářadí kombinovat s těmi strojními, nebo mít odběratele, kteří opravdu ocení ruční práci, třeba ruční nábytek… Jinak kompletní iformace o námi nabízených olejích si můžete přečíst zde: http://www.bio.cz/ekotrh/prodejce/1630/naterove-hmoty. Ať se daří! Zuzana

1.

Zdravo Art Deco      cca 8 let (30. 11. 2011 17:18)

Dobrý den,Zuzano pěkně se mi četl rozhovor s vámi..sdílím vás na mém profilu,s dovolením..je fajn s někým souznít,ikdyž virtuálně.Mám partnera,který celý život pracuje se dřevem,ale ubývají mu síly a tak mě napadlo pomalu mu zakládat menší dílnu,ne tu s obrovskýma pilama na elektriku,proto mě nadchlo vaše téma.Mě osobně zajímají oleje-pomerančový a kameliový jistě- a ostatní jsem nedokázala vyčíst.Prosím o bližší info a držím palce v postgraduálu..mějte se výborně,děkuji za odpověď Helena Brabcová