1 Icon_fb_shadow

Co se stane, když zalijete květinu čisticím prostředkem?
14.03.2014 17:54

Možná si myslíte, že to je jasné. Přeci uvadne. Ale ono dost záleží na tom, jestli je ten čistič ekologický, nebo ne.

Nerada bezhlavě propadám trendům, a tak než jsem se letos pustila do jarního úklidu, rozhodla jsem se udělat takový malý domácí experiment. Chtěla jsem si ověřit, že použití ekologických čisticích prostředků má opravdu smysl.

Vzhledem k tomu, že nejsem alergik, zajímala mne především jejich šetrnost k přírodě. Dočetla jsem se totiž, že neobsahují žádné škodlivé látky a v odpadní vodě by se měly rozložit na čistě přírodní složky do několika málo dní.  A právě tuto skutečnost jsem si vyzkoušela na dvou stejných řezaných květinách.
 

Květina zalitá nebio prostředkem dlouho nepřežije!

Jedné jsem do sklenice s vodou přidala čtyři lžičky ekolologického přípravku a té druhé čtyři lžičky klasického čističe na dřevěnou podlahu. (Promiňte, kytičky.) A začala jsem je bedlivě pozorovat.
 

Složení čisticích prostředků použitých při pokusech:

Nebio – čistič na dřevěné podlahy s vůní pomeranče (Tesco):
méně než 5% mýdla a 5-15% neiontových povrchově aktivních látek, dále parfémy, butylhydroperoxid, fenoxypropanol, limonen, linalool, citronellol.

Bio – univerzální pomerančový čistič (Yellow & Blue): pomerančové terpeny, neionogenní tenzidy.

První dva dny se nedělo zhola nic. Obě gerberky se tvářily spokojeně a já začala pochybovat, že se rozdíl nějak projeví. Pak jsem odjela na jeden den pryč z domu, a když jsem se vrátila, byl to šok.

Květina zalitá neekologických čističem na třetí den uvadla. A já se divila, že její hlavička visí smutně dolů, zatímco vedle se gerbera v bio zálivce stále zářivě vypíná vzhůru. I když jsem to čekala, nemohla jsem uvěřit takovému rozdílu. Navíc, než druhá kytička uvadla stejně jako její nešťastná kolegyně, uplynulo ještě dalších pět dlouhých dní.

Tímto pokusem jsem si tedy pro sebe dokonale ověřila, že ekologický prostředek je k přírodě opravdu šetrný.
 

Eko prostředek je šetrný k přírodě, nikoli ke skvrnám

Neznamená to ale, že je takový eko prostředek šetrný i ke špíně? Nezbylo mi, než provést další pokus, tentokrát se skvrnou od rostlinného oleje na podlaze. A co se mých osobních zrakových, hmatových a čichových smyslů týče, ani tady eko prostředek nezklamal. Po vyčištění jedné půlky olejové skvrny eko prostředkem a druhé běžným čističem jsem na podlaze neseznala naprosto žádný rozdíl. Oba přípravky vyčistily skvrnu k mé naprosté spokojenosti.

Potvrdila jsem si tedy nejen šetrnost ekologického prostředku k přírodě, ale i to, že v čištění se vyrovná klasickým prostředkům.Autor: Markéta Davidová | Počet přečtení: 29671 komentáře


Pro vložení komentáře se přihlaš nebo zaregistruj.
1.

Sunday morning      cca 7 let (12. 05. 2011 20:53)

Ona čistá voda taky svede hodně a pokud se do ní přidá citron… Když je odolnější nečistota, tak dle její povahy lze vybírat z mnoha možností. Chystám se to pořádně prozkoumat, ale zatím mi vždy k úklidu stačil k ruce citron a sůl (pouze na nádobí a prádlo kupujeme prostředky). Rozhodně doporučuji místo všech syntetických hadříčků, utěrek, mopů používat např. vysloužilé bavlněné tričko, starou bavlněnou plenu atd., protože struktura přírodního materiálu a jeho váha uklízí prostě líp:) Test s květinou doporučuji opakovat, nejlépe s květinami ve stejný den vykvetlými - běžně koupené vadnou tak po různu i bez použití podobných hnojiv:)