1 Icon_fb_shadow

Deníku DNES ujíždí BLESK

D8895305a9560e951704423392673d8247cbcc79

Hloupé tituky deníku DNES stejně nemohou konkurovat kvalitnímu bulváru
foto: otisk a nový titulek autorka článku

Podívejte se na další fotografie5.06.2011 12:15

Také nenacházíte žádný rozumný důvod, proč se deník DNES věnoval na sobotní titulní stránce individuálnímu problému jedné klientky z psychoterapeutické poradny?


Souhlasím s tím, že jakékoli obsedantní myšlenky na jídlo mohou způsobovat problémy jak člověku, který takto trpí, tak jeho okolí. Zároveň přiznávám, že mě štvou všichni, kdo vlastní stravovací návyky prezentují příliš často a při jakékoli příležitosti. Znám i takové nevychovance, kteří tím dokáží obtěžovat i během jídla a mnoho pošuků, kteří svým ortodoxním přístupem zkazí ostatním chuť na vše, co je bio, vegetariánské, veganské nebo makrobiotické jednou pro vždy.

Uniká mi ovšem, proč deník s marketingovým podtitulem "nejdůvěryhodnější"  publikuje na své titulní straně bulvárně laděný titulek o "nové nemoci zvané závislost na biopotravinách"...?  Je to opravdu téma, které zajímá více lidí než postiženou dámu, její rodinu a v lepším případě i jejího terapeuta? 

Žádná nová, stará známá

Poruchy příjmy potravy, přehnaná péče o vlastní tělo nebo závislosti jsou skutečně nemoci, ale postihují vždy osoby, které k závislostem inklinují. Ti pak pouze využívají aktuální společenské trendy jako jakéhosi "hostitele" v míře, která škodí této osobě a většinou i jejímu okolí.

Neobjevila se tedy žádná nová nemoc jménem závislost na biopotravinách, protože existuje jen stará známá nemoc: závislost.

V sedmdesátých letech jsme například zaznamenali růst závislosti na alkoholu nebo na sexu (obě se ujaly a drží si přední příčky dodnes). Starou známou je i závislost na informacích, která se dříve projevovala nadměrným sledováním televize, s postupem doby však spíše surfováním po internetu. S objevem antidepresiv se rozmáhá závislost na pilulkách různých barev a účinků. Závislosti na sportu, práci nebo plastických operacích znají vrcholoví sportovci, přetížení manažeři i hvězdy showbyznysu.

Už jste ale někdy četli podobně podařený titulek?

Brankář XYZ je závislý na hokeji, manželce to už dost vadí, a jestli ho špatně trefí puk, může to skončit i smrtí...


Mediální závislosti

Vzít si během čtrnácti dnů do úst biopotraviny způsobem, kterým to udělal deník DNES ovšem zavání také závislostí. Závislostí na tom, vyrovnat se za každou cenu nejprodávanějšímu českému deníku BLESK.

Marná snaha, BLESK zůstává v tomto srovnání srozumitelným bulvárem.Autor: Adéla Kubíčková | Počet přečtení: 76211 komentáře


Pro vložení komentáře se přihlaš nebo zaregistruj.
1.

zprávy bio.cz      cca 8 let (06. 06. 2011 12:37)

Ortorexie nebo-li závislost na zdravých potravinách není nová nemoc, popsal ji již v roce 1997 americký lékař Steven Bratman.