6 Icon_fb_shadow

Do práce už jedině na kole

11c3bda086440206a177e09d6650290619f1c5f0

Tohle kolo můžete zaparkovat kdekoli
foto: Bio.cz @ Berlin

Podívejte se na další fotografie6.04.2011 13:36

I když u nás kolaři často vypadají jako ufoni v kombinézách nebo šílenci bez pudu sebezáchovy, čím dál víc jich jezdí na kole i do práce. Ženy označují cyklistickou sezónu svých kolegů jako příjemné období přehlídek dresů, jejich barev a tvarů.


Když jsem v mládí propadla spinningu štvalo mě, že na kole nejezdím i do práce. Jenže, i kdybych náhodou přemohla svoji lenost (představa cesty po práci na Bílou Horu mě mátla), nemohla jsem přijít do práce zpocená a uřícená. Jednou jsem sice v zázemí svého zaměstnavatele našla koupelnu, ale nejdřív jsem ze sprchového koutu musela vytahat zásoby filmů, vývojek a fotografických papírů, a když jsem to zase nandala zpátky, byla jsem na tom vlastně úplně stejně, jako když jsem do sprchy lezla.
 


Každodenní dojíždění do práce ale má něco do sebe a čas ukazuje, že ani kopcovitý terén není argumentem proti novým cyklostezkám. Naopak zaměstnavatelé už také umožňují svým lidem parkování kola ve firmě, nebo sprchu.

Chcete-li za běžný dopravní prostředek do práce kolo, požádejte zaměstnavatele, aby vám vyšel vstříct anebo si hledejte práci kde je:

1) koupelna vhodná pro sprchování,
2) místo, kde si můžete nechat věci na převlečení,
3) místo, kde můžete nechat kolo, ať už je to chodba, vaše kancelář nebo stojany.


Dražší variantou pro ty, kdo by narazil na potíže, je pořídit si elektrokolo. Kdo si pamatuje babetu (máma nás na ní vozila na plovárnu, vždycky jedno dítě na sedačce, jedno dítě stálo vepředu na motoru a jezdili jsme kvůli policajtům zásadně „zadem“), tak elektrokolo je jí hodně podobné. Na babetě se ale šlapat nedalo, jízdu na elektrokole můžete kombinovat: po rovině šlapat a do kopce jet na baterii.

Na elektrokole v Česku, resp. po Praze jezdí například známý ekonom Tomáš Sedláček: „Na kole jezdím po celé Praze normálně v obleku, a když už se někdy zpotím, tak je to až na samotném jednání, nikdy na kole.“ Spočítal si, že při jeho frekvenci schůzek ušetří na elektrokole jeden celý pracovní den, který by jinak prostál na zastávkách nebo v pražských kolonách.

Detail pro dámy:
Lodičky si hoďte do kabelky a nezapomeňte nějaký barevný šátek. Vypadá hezky, když za vámi povlává.

Zaměstnavatelé hodní následování:


Charm Production
před koncertem rockové kapely Radiohead poskytli 400 stojanů na kola

Messenger

koníček se vám stane prací, práce koníčkem
http://messenger.cz/

Ekokurýr
eko novinka v pražských ulicích
http://www.ekokuryr.cz/


ET Netera

"S dojížďkou do práce na kole začali zaměstnanci, jež se zúčastňují cyklistických závodů, a postupně strhli další. Firma zřídila garáž pro kola a několik sprch se zařízením pro sušení dresů. Před lety jsme zakoupili služební městské kolo, které využíváme k pojížďkám v okolí firmy i k cestám za klienty.
U ostatních účastníků silničního provozu vzbuzuje pozornost a působí tak i jako výborný nosič reklamy. K ježdění na kole nemusíme nikoho nutit. Mnohdy je to rychlejší než autem, kolo je navíc ohromně trendová záležitost
", popisuje jeden z partičky která tvoří weby Jan Pastyřík.

JAK SI VYBRAT KOLO SI PŘEČTĚTE TADY


A jak se jezdí do práce na kole u vás? Posílejte fotky, videa do a vaše zkušenosti!Autor: Adéla Kubíčková | Počet přečtení: 43176 komentáře


Pro vložení komentáře se přihlaš nebo zaregistruj.
6.

Nikola Zvonařová      cca 8 let (27. 07. 2011 12:08)

Do kole jezdím (jezdila) občas mám to docela kousek, ale denně jezdím na zahradu… spíš bych se vzhledem k tomu, že již 2 kola mi ukradli, přítomných zeptala, máte nějaký spolehlivý zámek?

5.

Evžen Líbezný      více než 8 let (07. 05. 2011 18:01)

Jak u nás? No nás v práci jako jediný jezdím do práce sockou. Kolegové denně jezdí svým Audi z Plzně do Prahy a zpět. Měsíční náklady na palivo a servis jednoho firemního auta spolehlivě převyšují můj měsíční plat. Nikoho to netankuje. Zato já si platím OpenCard na cesty do práce ze svého a firma nemůže tuto platbu dát do nákladů, tedy jezdím za svoje. Přijet do práce na vlastním kole, … další neotřelý způsob společenské sebevraždy.

4.

Kateřina Minková      více než 8 let (01. 05. 2011 10:40)

Přijďte načerpat inspiraci na výstavu do NTK v Praze: http://techlib.cz/cs/1498-velocypedia

3.

Jakub Ditrich      více než 8 let (21. 04. 2011 20:36)

Adélo, nepište o elektrokolech nesmysly.. Srovnání elektrokolo X “babeta” je asi jako osobní X nákladní auto. Elektrokolo je lehlé a vypadá jako kolo ne jako motocykl. Elektorkolo NEJEZDI samo, ani do kopce ani po rovině, elektorkolo JE kolo an kterém se šlape. Nakonec, zastavte se si elektorkola vyzkoušet :) www.ekolo.cz

2.

kateřina horáčková ~~cestou bylin~~      více než 8 let (06. 04. 2011 20:08)

jezdim do prace na kole celych 6 km v kopcovitem terenu . a uz se ze mne kouri…nejdriv kus krasnou lipou v mrazove kotline a pak na kopec pod vlci horou. kolo pripnu k okapu, a cely den na poli s hrabickama, k obedu strouhanou repu s pohankou, zpatky na pole, a na chvili precist zpravy na bio.cz, a pak zase na kolo a hura z kopce, jen co sousedi zatopi….. a uz se kouri z kominu.

a hledam stojan na kola pred firmu…

a cekam na oranzove cyklotasky…

a ocenim fesnou vzdusnou cyklo helmu, bo ti nakladaci se drevem to kali z kopce fakt rychle…

kolu zdar!!!

1.

Jan Horčík      více než 8 let (06. 04. 2011 14:10)

u nás se taky jezdí do práce na kole, ale vůbec to nevzbuzuje údiv. neni to divný?! :D