2 Icon_fb_shadow

Eko hnojení na zahrádkách a balkónech

454d4e7415dddf8dc3bbbb09238ca568a0729583

Kompost Bystřec, kandidát na Miss kompost 2010
foto: Petr Kestřánek

Podívejte se na další fotografie5.04.2013 12:53

Silné a vůči škůdcům resistentní rostliny nezískáte hnojením, ale tím, že je budete živit dobrou zeminou s dobrým poměrem humusu. Další přihnojování pak už je zcela zbytečné.


Tam, kde se v minulosti intenzivně chemicky hnojilo, se půda stala sterilní. Chybí v ní mikrobiální život, který je nepostradatelný k tomu, aby rostliny byly zdravé a odolné. Jenže pro rostliny není nic důležitějšího, než kvalitní půda a místo, kde se jim bude dobře dařit.
 

Kde vzít kvalitní hnojivo?

z vlastního kompostu

Výhody:

Nejlépe víte, čím je váš kompost živený. Je to nejvíce ekologické hnojivo, které můžete mít. Jednak recyklujete veškerý bioodpad z vaší domácnosti, a zároveň jej už nemusíte odnikud vozit, nikde se neskladuje ani nebalí...

Nevýhody:

Nevýhodu máte, když vám na zahradě chybí vidle :)


z vermikompostu

Výhody:

Nemáte-li možnost založit si kompost na zahradě, ani dodavatele kvalitní zeminy, můžete si vyrobit  vermikompost  ve vermikompostéru doma v kuchyni, na chodbě, na balkóně nebo na terase. Znali ho již staří Římané a u nás ho znovuobjevil Karel Pecl. Za téměř 20 let tuto metodu výroby vermikompostu vylepšil natolik, až se z něj stalo jedno z nejoblíbenějších ekohnojiv u nás i v zahraničí.

Nevýhody:


Máte-li doma děti, alespoň měsíc se budete do kompostu dívat několikrát denně :)


od bio farmáře, farmáře nebo zahrádkáře, kterému důvěřujete

Výhody:

Uděláte si pěkný výlet na farmu a můžete při tom u farmáře výhodně nakoupit i další produkty. U biofarmáře máte navíc jistotu, že se v zemině neobjeví žádná překvapení ve formě pesticidů, insekticidů, antibiotik a jiných chemikálií. Certifikace BIO se totiž týká celého provozu farmy.

Nevýhody:

Můžete na farmě nebo zahradě strávit více času a udělat větší nákup než než jste měla původně v plánu.


od některého z prodejců na bio.cz

Výhody:

Vermikompost vám dorazí až do domu. Stačí, když si připravíte semínka, sazeničky a lopatičky a uspořádáte zahradnickou slavnost :)

Nevýhody:

Pokud se odpolední zahradnická slavnost zvrhne v noční párty, bude vás asi ráno bolet hlava!Autor: Miss Kompost | Počet přečtení: 48562 komentáře


Pro vložení komentáře se přihlaš nebo zaregistruj.
2.

Semena-rostliny.cz      více než 6 let (26. 06. 2013 11:37)

Doporučuji zelené hnojení - bio osivo, které sice neklíčí ale hnojit jím lze :) http://www.semena-rostliny.cz/268-zelene-hnojeni

1.

Kájina Sedláčková      více než 7 let (23. 03. 2012 16:58)

Vermikompost bude už brzy v mojí “domácnosti” tedy na koleji :) Doufám, že budou mít spolubydlící radost :D