1 Icon_fb_shadow

Facebook ohlásil přestup na zelená data, Bio.cz už zelená data také má .)
16.12.2011 19:48

Facebook chce v budoucnu využívat obnovitelné zdroje energie pro provoz svých datových center, Bio.cz je v tomto ohledu před Facebookem o (k)rok napřed :)


Světovými médii včera prolétla zpráva o spolupráci Greenpeace a Facebooku o využívání čisté energie z obnovitelných zdrojů pro svá datově objemná a energeticky náročná datacentra. Ta zatím využívala energii vyrobenou převážně z neobnovitelných zdrojů. Datacentra mají tak vysokou spotřebu, že kdybychom srovnali jejich spotřebu energie se spotřebou všech států světa, ocitly by se na pátém (!) místě!!!


Pro provoz Bio.cz jsme hledali zelenejší alternativu od počátku projektu. Vlastní solární panel, který by poháněl alespoň osobní počítač na Bílé Hoře byl z pohádky O energetické soběstačnosti a neřešil náš datahosting. Ideální řešení jsme ale našli záhy. V Česku začala zhruba před rokem fungovat služba Greenhousing.cz, která naplnila i naše nejdivočejší představy o moderním digitálním zeleném světě.

 

Uživatelé a návštěvníci Bio.cz tedy využívají pro své surfování energii z obnovitelných zdrojů. Není to ale zdaleka všechno. Zelené desatero Greenhousingu.cz vypadá totiž ještě lépe:
 

 

JSME ZELENÍ

Jsme šetrní k přírodě (carbone neutral neboli uhlíkově neutrální projekt), který je výhradně napájen zelenou elektřinou, získanou z obnovitelných zdrojů.
MÁME ZELENÉ SERVERY

Společnost používá pouze vybrané servery s procesorem AMD Athlon™ X2 Dual-Core s nejnižší spotřebou elektrické energie na trhu.
ELEKTRICKOU ENERGII ŠETŘÍME VÍCEKRÁT

Většina (99 %) elektrické energie se v počítači mění na teplo. Toto teplo se musí zpětně za pomoci jiné elektrické energie ochladit. Naše nízko-energetické servery nemusíme nadměrně zachlazovat, a tím šetříme energii, kterou bychom jinak spotřebovali prostřednictvím klimatizací a vzduchotechniky. 
ELEKTRICKOU ENERGII ŠETŘÍME, KDE SE DÁ

Pro osvětlení používáme výhradně LED svítidla od společnosti Ledfield. Naše serverovny se navíc snažíme zapojit do větších energetických celků budov a teplo použít k vytápění, případně k přímé spotřebě OZE. 
RECYKLUJEME

Politikou naší společnosti je dbát o ochranu životního prostředí. Z tohoto důvodu probíhá recyklace nejen v prostorách kanceláří, ale i doma u všech zaměstnanců společnosti.
PODPORUJEME ZELENÉ PROJEKTY

Ze zisku firmy vytváříme greenhousingový fond zodpovědnosti (10 % ze zisku po zdanění) a pravidelně pak každý rok vybereme jeden zelený projekt, který transparentně zainvestujeme.
ŠETŘÍME LESY

Společnost je nastavená výhradně na elektronickou komunikaci se zákazníky i úřady. Snažíme se proto co nejméně používat papír a zastaralé metody komunikace z dvacátého století.
ŠETŘÍME MATERIÁLEM

Výběrem vhodného komoditního hardwaru šetříme materiály (železo, hliník) oproti drahým a těžkým rackmount serverům.
ŠETŘÍME ATMOSFÉRU

Pro případné chladící, ale i hasící systémy používáme bezfreonové výrobky.
ŠETŘÍME ZEMI

Naše záložní zdroje neobsahují těžké kovy ani kyseliny.

 

Související články ze světa
  


 

a dále:

TECHCRUNCH
http://techcrunch.com/2011/12/15/facebook-greenpeace-settle-clean-energy-feud-after-two-year-campaign/

ZD Net
http://www.zdnet.com/blog/facebook/facebook-greenpeace-partner-on-renewable-energy/6286

GREENPEACE
http://www.greenpeace.org/czech/cz/news/Facebook-prechazi-na-obnovitelne-zdroje/Autor: Adéla Kubíčková | Počet přečtení: 49081 komentáře


Pro vložení komentáře se přihlaš nebo zaregistruj.
1.

Josef Kubičko      více než 7 let (17. 12. 2011 15:20)

Pěkný článek.Mám 20m2 fotovolt.panelů na střeše chaty od r.2009 a tzv.Zelený bonus ,a protože jsem na chatě většinou jen přes den ,stačí mi výkon FVE na používané spotřebiče,včetně cirkulárky el.pily ,el.sporáku.Za rok jsem platil ČEZu za dodávku elektriky jenom 1 tis.Kč,tzn.,že ostatní spotřebovanou elektřinu jsem si vyrobil ve FVE.