6 Icon_fb_shadow

KOKOZY aneb jak se kompostuje v Anglii

46f4256114c4d39f1e6771668c927fe0b1e2d12a

Zahrada na střeše
foto: Kristina Řešátková

Podívejte se na další fotografie16.01.2012 16:50

Na konci listopadu vyrazily Kokozy do Londýna pro inspiraci. A protože jsou bio, nehledaly botičky ani šatičky (to až při odjezdu), ale obdivovaly místní komposty. Vy si můžete přečíst jejich reportáž.


V Camdemu jsme na vlastní oči viděly třídění bioodpadu asi 500ti domácností. Díky Clare ze Seed Foundation, která před několika lety tento sysém založila se tu také zakádají nové záhony pro pěstování ovoce a zeleniny a to přímo mezi obytnými domy. Biodpad nikdo nikam složitě nesváží: s naprostou samozřejmostí a logikou probíhá zpracovávání přímo mezi domy a využívá se při budování záhonů. Momentálně se dokonce rozjíždí prodej kompostu do dalších zahrad.
 


Kdo je sakra Clare?

"Zprostředkovávám lidem zkušenost food loop, tak ve zkratce říkáme uzavřenému cyklu vzniku, zpracování a využití odpadu pro pěstování vlastní zeleniny a opětovného zpracování odpadu, který vznikne," říká zakladatelka kompostů v Camdenu.

Clare hned zpočátku věnovala hodně pozornosti spolupráci s místními lidmi, kteří se ke kompostování postupně a dobrovolně zapojují.

Určitě vás zajímá, jak a kde Clare s ostatními odpad zpracovává? Kde jinde, než v garáži :) V jednom z domů je umístěná šikovná mašinka, které se říká Rocket. Je to velký kovový válec, ve kterém vše probíhá od začátku do konce. Jeho velkou výhodou je možnost kontroly celého procesu, měření a záznamu vnitřních teplot, kompostování je možné urychlit nebo zpomalit dle aktuální sitauce.

Výsledný kompost je hyginecky v pořádku, protože uvnitř Rocketu je v určité fázi procesu kompostování kolem 60 stupňů.


Kdo je sakra Edouard?

Edourad pracuje pro London Community Recycling Network, což je organizace s podobným zaměřením jako pražský Ekodomov. S ním jsme se vydali obhlédnout komunitní kompostér Ridan, který umístili na pozemku základní školy ve čtvrti Hackney. Ridan je obdobou Rocketu, má jen menší kapacitu a je v něm možné zpracovávát i kuchyňský odpad včetně zbytků masa. Na rozdíl od Rocketu funguje na lidský pohon. Všechny zbytky z kuchyně tak nemusí putovat na skládku, ale díky Ridanu se brzy promění ve výživný kompost.


Kdo je sakra Tereza?

Další den jsme brzy ráno nasedly do vlaku směrem na  Liverpool, kde nás přivítal tradiční ostrý přímořský „vánek“ a lidé s legračním přízvukem.

Tereza a její tým z organizace Rotters, zajišťuje svoz bioodpadu jak z domácností, tak ze zahrad a následně ho zpracovává na velkém pozemku nedaleko kanceláří v jedné z nejchudších oblastí Liverpoolu, ve čtvrti Speck na okraji města. Rotters kompostuje již od roku 2001.

" Chceme rozšířřit vzdělávací kurzy pro nezaměstnané z okolí a vybudovat místa pro pěstování ovoce a zeleniny hned naproti kompostárně, jejíž základy už stojí,"  popisuje nejbližší plány Tereza.

Poslední den naší  kompostovací výpravy jsme si dopoledne vyšly na střechu obchodního domu Thorton´s Budgens, kde pěstuje svérázná Azul s týmem dobrovolníků v rámci projektu Food from the sky ovoce a zeleninu, kterou každý pátek prodává přímo v supermarketu o pár pater níže.


Neuvěřitelné?

Je to tak, na vlastní oči jsme viděly mladé listy salátů a bylinky, které se ještě na konci listopadu krásně zelenaly.  Každou středu chodí na střechu pomáhat dobrovolníci, kteří v době naší návštěvy třídili semínka na vánoční prodej a v pátek přichází zahradník pomoci se sklizní.

 


Jsme rády, že jsme mohly na chvíli „utéct z Prahy“ a podívat se, jak podobné věci, o kterých přemýšlíme, dělají v Anglii. Potěšilo nás, kolik společných nápadů a myšlenek máme s těmi, které jsme v Londýně a Liverpoolu navštívily. V Londýně je kompostování a hlavně pěstování ve městě (urban gardening) na vzestupu a samotné město podporuje vznik míst uvnitř zástavby, kde si lidé mohou vypěstovat vlastní ovoce a zeleninu.

V rámci projektu Growing Community si v Londýně dali za cíl vybudovat v příštím roce 2012 takových míst. Zároveň tu už nyní funguje systém tzv. allotmentů – míst, které musí každé město uvolnit pro účely vybudování malých zahrádek pro místní. V pražském kontextu to zní jako pohádka. Naštěstí existují další možnosti, jak kompostovat nebo pěstovat ve městě.

Kromě toho, že kompostování a další aktivity s ním spojené jsou jednou z možností, jak snížít objem bioodpadů ukládáných na skládku, je také pěstování ve městě skvělá  zábava pro děti i dospělé a příležitost jak si částečně zajistit vlastní zdroj potravy. Rajče, které si vypěstujete sami za oknem nebo na balkóně chtuná prostě lépe, než to ze supermarketu.

Pražáci, zkusíte to na jaře 2012 s námi?
 

Londýnské komposty mohla KOKOZA navštívit díky výhře v "Social Business Idea 2010". Díky!


 

Lucie Lankašová a Kristina Řešátková, www.kokoza.czAutor: Lucie Lankašová a Kristina Řešátková | Počet přečtení: 40706 komentáře


Pro vložení komentáře se přihlaš nebo zaregistruj.
6.

KOKOZA      více než 7 let (05. 02. 2012 10:53)

Jinak do projektu Food loop je zapojených 500 domácností a dobrovolníky, kteří v něm pomáhají je potřeba si hýčkat. Takže úplně do pohody to určitě není, s Clare jsme se shodly, že aby se lidé zapojili, je potřeba, aby to pro ně nebyla velká zátěž a bavilo je to, případně z celé akce měli i další užitek…

5.

KOKOZA      více než 7 let (05. 02. 2012 10:51)

Děkujeme!

4.

Rebcca R      více než 7 let (18. 01. 2012 20:22)

Bezva článek! Zajímalo by mě například, kolik domácností takhle třídí a jak se zapojili, jestli remcali, nebo jestli to bylo spíš do pohody?

3.

KOKOZA      více než 7 let (17. 01. 2012 21:19)

Děkujeme a na rajčata z pod Medníku už se Praha třese! :)

2.

Lesní zahrada pod Medníkem      více než 7 let (17. 01. 2012 02:28)

Skvělá práce Kokozo, sazenice rajčat pro Pražské jsou vám k dispozici :)

1.

příroda-zahrada      více než 7 let (16. 01. 2012 22:28)

To je super, že urban gardening, ještě navíc spojené s komunitním zahradničením, začíná vystrkovat růžky i u nás :-) . Fandím KOKOZE !