3 Icon_fb_shadow

Kompostování venku v zimě? Jde to!

772a8bd7b4e1d46de54c3221c06f15a844fef0d9

Když se vrhnete na zkoumání obsahu svého koše, chce to silný žaludek
foto: Markéty trpělivý přítel

Podívejte se na další fotografie3.10.2017 14:48

Také jste si mysleli, že slupky od brambor patří v zimě místo do kompostu do koše? Omyl. Ony sice v kompostéru přes zimu nejspíš zmrznou, ale na jaře se s tajícím sněhem promění v životodárný humus o to rychleji. Takže šup s nimi ven na kompost i v zimě.


Když jsem dnes vynášela už zase plný koš, napadlo mne - čím se kruci pořád tak plní?! Přeci poctivě třídíme plast, sklo i papír. A tak jsem ho místo do popelnice vysypala v kuchyni na podlahu…
 


Bioodpad smrdí v koši zbytečně

Fuj. Nechutného odéru nedbaje, začala jsem se v té hromadě vědecky přehrabovat. A ukázalo se, že valnou většinu obsahu našeho koše tvoří bioodpad. Ten zápach se linul ze zahnívajících slupek od brambor, cibule, pomerančů, citrónů, ze starého chleba, rohlíků, sáčků od čaje a všech možných potravinových zbytků…  Došlo mi, že jsem v zimě úplně přestala kompostovat. Ale proč vlastně?

Musím přiznat, že prvním důvodem byla lenost vystrčit nos z teplé kuchyně a ještě se ke kompostu brodit po kolena sněhem, navíc až na druhou strany zahrady. Ale ten druhý důvod už nebyl tak závažný. Jen jsem kdysi kdesi slyšela, že v zimě se vlastně ve venkovním kompostéru kompostovat nedá, a vzala jsem to jako fakt. Jenže ta pořádná hromádka tlejících rostlinných a živočišných zbytků přede mnou stála za to, si tuhle informaci důkladně ověřit.

I v zimě patří bioodpodad do kompostéru

„Nebojte se ničeho a kompostujte i v zimě!“ ujistil mne za chvíli  Jan Šarapatka ze serveru www.kompostuj.cz, že opravdu žiji v bludu. „Než na zahradní kompost odložíte bioodpady, je ale dobré z kompostu odklidit sníh – třeba vykopat ve sněhu jámu a tam bioodpady ukládat,“ vysvětlil mi jednoduchý postup.Nemáme však podle něj během mrazů očekávat žádné závratné tempo rozkladu. V zimním období produkuje bioodpad jen naše kuchyně, a proto jeho množství není prý tak veliké, aby vytvořilo v kompostéru nepromrzající vrstvu.  Většina toho, co tam tedy v zimě hodím, jednoduše zmrzne. „A bakterie, které jsou základem pro rozklad organické hmoty, v zimních mrazech nepřežijí, takže proces tvorby humusu bude probíhat jen pomalu při oblevě,“ dodává Jan Šarapatka.

Zato při jarním tání se prý můžeme těšit na velmi rychlý rozklad veškerého bioodpadu nahromaděného přes zimu. Díky dostatečné vlhkosti a vyšší okolní teplotě začne být v kompostéru opravdu živo. 


Zateplený otočný kompostér funguje až do -10°C


„Z hlediska celoročního fungování kompostovacích procesů je nejvhodnější otočný zateplený kompostér Jora , který v běžných mrazech kolem -5°C až -10°C stále ještě nezamrzá,“ zmiňuje Šarapatka typ kompostéru, v němž probíhá proces kompostování venku i v zimě. Nicméně, ten finančně vychází zhruba na osminásobek klasického plastového kompostéru. Ale i k tomu má pan Šarapatka jednu dobrou radu: „Vyplňte si u nás na stránkách jednoduchou žádost o dotaci a můžete získat příspěvek až do výše 90% ceny kompostéru.“ Mně už teď zbývá jen uklidit ten čurbes v kuchyni a zanést ho místo popelnice na kompost. Při současné oblevě nemusím naštěstí ani odhazovat sníh. A do příští zimy si kompost pěkně přesunu někam blíž kuchyně, ať ho nemusím pokaždé dobývat jak severní pól. Nebo že bych pořídila nějaký ten vnitřní vermikompostíček. Žížaly doma v teple kompostují totiž nepřetržitě, i v zimě, a já bych nemusela vůbec ven.
 Čtěte také:

http://www.kompostuj.cz/sluzby/kompostovaci-poradna/prehled-vsech-otazek-razenych-abecedne/Autor: Markéta Davidová | Počet přečtení: 131483 komentáře


Pro vložení komentáře se přihlaš nebo zaregistruj.
3.

mad:duck mad:duck      více než 7 let (27. 04. 2011 21:29)

dekuju moc za článek…mámmalinkatý kompostér ( domácí výroby:o))) už cca 5 let a spoustu lidí to u nás zarazilo a někoho nadchlo.. jen jim to přišlo zbytečné:o)) tak moc děkuju za osvetu..oprvadu ji neni nikdy dost…:o)) a z velkou radostí posílám do světa RECYKLOVAT RECYKLOVAT a šetřit přírodu…jinak nás zabije vlastní odpad a plasty:o))))

2.

Jana Němcová      translation missing: cs, datetime, distance_in_words, almost_x_years (12. 03. 2011 08:27)

Máme žížalový kompost v kuchyni úspěšně už skoro rok, doma vyrobené nádoby a JDE TO. Nesmrdí, nepřekáží, tiše stojí a žížalky pracují.

1.

kateřina horáčková ~~cestou bylin~~      translation missing: cs, datetime, distance_in_words, almost_x_years (14. 02. 2011 11:19)

kompostovani forever!!! dekuji za super clanek. osvety neni nikdy dost. kompostujme every day. a budete-li pit zeleny caj (nejlepe v bio a fair-trade kvalite), tak pouzite listky caje pohlti oder vaseho kose, a nebudete muset tak casto ven do snehu:-))))