0 Icon_fb_shadow

‪(Ne)rozložitelné listí?

97de646be02ea1675ef03de4a74dfc6e142226bf

Podzimní listové menu pro Váš kompost
foto: Petr Dvořák

Podívejte se na další fotografie14.11.2013 10:30

Rozloží se listí na zahradě nebo nerozloží? Hrabat či nehrabat? O nerozložitelnosti listí toho bylo napsáno mnoho, máme se ho bát?


Zkusím to jednoduše a srozumitelně. Ořech ani dub nebyly na tuto planetu zasazeny proto, aby jejich listí bylo jedovaté anebo naprosto odolné rozkladu. To bychom se již po staletí brodili v pohoří jejich listů. Ono ale každý rok nakonec přece jen „zmizí“.

Je pravda, že pod ořechem a dubem se některým rostlinám nedaří. Je to proto, že jejich listy obsahují tříslovinu, silici a hořčinu jugion, která brání klíčení semen.

Na zahradě se toho ale dá naopak krásně využít! Například tak, že listí navezeme přesně na ten záhon, kde tušíme mnoho plevelných semen, například z čerstvého kompostu.

Přes zimu se díky srážkám a sněhu tyto látky do půdy v záhoně vylouhují a plevel nebude na jaře klíčit a růst. Je ale třeba listí ze záhona na jaře odhrabat a přemístit jej na kompost. Na něm při smíchání s dalším materiálem opravdu nic nehrozí a nakonec se rozloží. V prvním roce v něm však raději vysaďte předpěstované sazenice. Na ty nebudou mít zmíněné látky žádný negativní vliv.

Pokud listí ze stromů netvoří v kompostu naprostou většinu a je v něm alespoň 10% zeminy, stačí listí se zeminou promíchat. No a zbytek s důvěrou svěřit přírodě, do jara bude díky bakteriím a žížalám o rozklad postaráno.

 Autor: Katka Horáčková | Počet přečtení: 39820 komentáře


Pro vložení komentáře se přihlaš nebo zaregistruj.