1 Icon_fb_shadow

Nová lednička šetří peněženku i přírodu

75042d089f5d18ece5ca345d505c6cfa5cc687c3

Ledničku starší než třetí díl Harryho Pottera zrecyklujte, nic zeleného z ní nevykouzlíte.

Podívejte se na další fotografie25.05.2015 16:02

Moderní chladničky a mrazničky jsou dnes až 3x úspornější než dříve. Výměna té staré za novou sníží účty za elektřinu i negativní vliv na prostředí.

Mám přítele energetického maniaka, jeho úchylka je téměř neškodná: šetří elektřinu kudy chodí, a kudy chodí, tudy vypíná - nejraději rovnou jističe. Naposledy nás kvůli jeho mánii přivítal doma po dovolené odporný zápach linoucí se z ledničky. Drahý ještě před odjezdem nepozorovaně vypnul přívod proudu do kuchyně. Do koše letěly drahé ryby, maso, zkrátka všechno kromě hořčice.

Chcete-li opravdu šetřit, vyměňte starou za novou

Jistě pochopíte, že mi proto dost zatrnulo, když nedávno přišel přítel s tím, že ví, jak ještě více snížit náš účet za elektřinu. V ruce přitom držel publikaci Domácí elektrospotřebiče a jejich obměna od Střediska pro efektivní využívání energie SEVEn. „Nejvíc ušetříme, když naši přes deset let starou lednici rovnou vyhodíme a pořídíme novou, úspornější," oznámil mi. A tak už nejspíš jako já tušíte, že místo další dovolené, pojedeme.... pro lednici.

Moderní ledničky jsou až 3x úspornější Musím však uznat, že argumenty pro pořízení nové lednice, jsou celkem pádné. Ve srovnání s naší ledničkou z devadesátých let mají dnešní neúspornější modely až trojnásobně nižší provozní spotřebu energie. Každý den nám tedy nová lednice ušetří nějaké ty korunky za elektřinu, přitom za deset let to bude podle výpočtů PRE až 8 000 korun.

Koupí nové lednice proto vlastně spoříme, třeba na naši dovolenou. A to tím víc, čím úspornější model si pořídíme.


Zapoměňte na solitérní áčko, v kurzu je A+++

A podle čeho poznáme, jak moc úsporný ten který model opravdu je? Jednoduše. Každý spotřebič má vyznačenu energetickou třídu na takzvaném energetickém štítku. Ledničky s nejmenší spotřebou energie, které jsou dnes v obchodech k mání, jsou ze třídy A++. I třída A+ je ještě celkem úsporná a oproti starším modelům se vyplatí, ale pouhá „Áčka“ už v publikaci radí raději nebrat. A nic horšího než kategorie A by se prý už v obchodě ani nemělo vyskytovat. Naopak, od letoška se můžeme těšit na A+++, tedy ještě úspornější spotřebiče.Při váhání mezi A + a A++ stačí kouknout přímo na stránky o úsporných spotřebičích. Jsou tu uvedeny provozní náklady za deset let u konkrétních modelů A+ a A++ a na první pohled je vidět, že rozdíl mezi těmito dvěma třídami je značný.  Zatímco chladničky A++ spotřebují za deset let na elektřině necelých deset tisíc korun, ty A+ vyjdou až na patnáct tisíc i víc.

Ideálně si ještě počkat na uvedení kategorie A+++  na trh.

Nová lednice šetří i přírodu

Ovšem peníze nejsou všechno. Co třeba škodlivé dopady vyrobení nového kusu ledničky na životní prostředí? I tyto mé ekologické námitky však přítel opět bez zaváhání vyvrátil satistikou.

Výroba chladicích zařízení má totiž na celkové environmentální zátěži během životního cyklu ledničky podíl jen z 10–20 %, zatímco z devadesáti procent zatěžuje životní prostředí samotný provoz ledničky. Výměna staré lednice za nový model A++(+) se proto vyplatí i ze „zeleného“ pohledu, a to do několika málo let.

Stárnutí zvedá spotřebu o 1-2% ročně

Nová úspornější lednice tedy sníží nejen náš měsíční účet za elektřinu, ale i škodlivý dopad na životní prostředí.  Možná, že kdyby toto věděli i ostatní majitelé chladniček u nás, tedy 99,4% domácností v ČR (!), průměrné stáří jejich ledniček by pak už nebylo těch devět let, co dnes. Zatím však s  výměnou lednice většina z nás čeká, až se ta stará porouchá, nebo si odslouží svých deset let.

Domnívají se nejspíš, že šetří, ale mne osobně už přítel a publikace střediska SEVEn přesvědčili. Jedeme pro novou lednici, a tu starou bereme rovnou sebou. Prodejce nám ji vezme k recyklaci. Jen je mi už teď jasné, že za pár let budeme vybírat znovu. I té nejúspornější lednici totiž každý rok stárne izolační pěna a těsnění, takže se jí každý rok zvýší spotřeba o 1-2% a brzy se proto zas vyplatí koupit si novou. 

Co má mít nová úsporná lednice?


Energetickou třídu A++, která je minimálně o 30% energeticky úspornější oproti třídě A. Nebo ještě lépe A+++, pokud už je k mání.
 

Funkci „No Frost“ zabraňující vzniku námrazy, která pak při tloušťce větší než 5 mm zvýší spotřebu energie o 30%.
 

Objem ledničky 50 až 70 litrů na osobu v domácnosti, protože každých deset litrů navíc, které nezaplníme potravinami, zvýší roční spotřebu elektřiny o 15 až 20 kWh.

 

Články odjinud:

http://zpravy.idnes.cz/cesi-jsou-prebornici-v-recyklaci-zachranili-prirodu-od-stovek-tun-freonu-1lm-/domaci.asp?c=A110218_123722_domaci_tajAutor: Markéta Davidová | Počet přečtení: 58221 komentáře


Pro vložení komentáře se přihlaš nebo zaregistruj.
1.

kateřina horáčková ~~cestou bylin~~      translation missing: cs, datetime, distance_in_words, almost_x_years (02. 02. 2011 14:58)

pratele prirody.doporucuji pri dnesnim pocasi vypnout chladnicku a strkat to malo, co tam zbyde za okno. mezi okno, do sitovky. pokud maji sousedi kocky, tak do kontejneru s vikem…proc ne plast, anebo neprustrelny plech:-))