1 Icon_fb_shadow

Nové hity ze starých elpíček - kabelka, přívěšek či hodiny

Z Káji Gotta může být robotic performer a z Parohanky elegantní přívěšek

6193a98f52b07ba615afcc634db202b8e52555cc Podívejte se na další fotografie18.11.2010 00:54

Nevíte, co se starými gramofonovými deskami? Jednoduše si z nich vyrobte pěkný náramek, zarážku na knihy nebo originální misku. Stačí jen zahřát elpíčko v troubě a rychle vytvarovat.

Při pořádném vánočním úklidu narazíte doma většinou nejen na tunu prachu, ale i na staré poklady, které už léta jen zabírají místo. Já například každý rok „objevím“ na dně šatníku staré LP desky s hity Standy Hložka a Petra Kotwalda, Dalibora Jandy, Ivety Bartošové a nezapomenutelného Sandokana. Pokaždé mi je však líto je vyhodit, a tak v tichosti leží na dně skříně další rok do dalšího úklidu.

Elpíčka se dají recyklovat!
I ta s dávno nepopulárními songy

A co jiného také s nimi, že? Poslouchat je už ani nemám na čem, gramofon skončil neznámo kde… Jenže letos na Vánoce se budu stěhovat, a sebou do nového je tahat nechci. Začala jsem proto na internetu pátrat po nějakém sběrateli. A ke svému údivu jsem místo toho našla naprosto nečekanou inspiraci, jak z těch černých placatých a zdánlivě nepotřebných koleček vyrobit nový, užitečný a hlavně originální designový kousek do nového bytu.

Největší inspiraci hledejte u lidových umělců

Spoustu nápadů nabízejí internetové stránky nabízející výrobky lidových umělců, jako  www.fler.cz, www.etsy.com nebo www.thisnext.com. Ze starých „elpíček“ tu vykouzlily šikovné ruce od sexy náušnic, přes krabice na CD, zarážky na knihy, až po originální nástěnné hodiny. Nejvíc mě ale nadchly vlnité mísy na různé zbytečnosti. Hlavně kvůli snadné výrobě i pro manuálně naprosto nešikovné jedince.

A také už úplně vidím ta rozzářená očička mé mamky, když dostane k Vánocům, misku vyrobenou z desky jejího milovaného božského Káji. Do té si bude určitě ukládat jen samé cennosti. Ale pššt, ať je to překvapení…

Deska se jen zahřeje a vytvaruje, ale rychle

Vyrobit takovou misku je přitom opravdu hračka. Podle návodu na You Tube se deska strčí na chvilku do trouby, a když začne měknout, vytáhne se a rychle vytvaruje do požadovaného tvaru. Jako podložka při tvarování může přitom sloužit třeba vzhůru nohama obrácený džbánek, aby dno misky bylo pěkně rovné.

Ale proč ho vlastně nemít pro změnu zaoblené, aby se miska na stole originálně houpala? V tom případě mně napadá jako ideální podložka bowlingová koule. Jen je potřeba pracovat opravdu bleskově, jakmile totiž deska zchladne, začne se lámat.

A nakonec ještě pár opravdu vychytaných kousků a několik návodů, jak na to. Nezapomeňte ale, že pokud budete chtít takovým recyklovaným vinylovým dárkem někomu udělat skutečnou radost, musíte se trefit i do jeho oblíbeného žánru. Teprve pak bude takový dárek pod stromkem opravdový hit. 

Balerína 
http://www.fler.cz/zbozi/lp-platna-trochu-inak-1203381

Poznámkový blok či album na fotografie - návod
http://www.youtube.com/watch?v=KxAwGMd37Y8&NR=1

Hodiny na LP desce s originálním obalem 

Závěs 
http://etsy.me/e9cqa1

Přívěšek – jelen
http://bit.ly/fdFVjk

Náramky 
http://etsy.me/hr3lly

Dokonalá miska 
http://bit.ly/hnAc38

Krabice na CD 
http://etsy.me/hsMz4C

Zarážka na knihy
http://etsy.me/g8sQMt

Náhrdelník 
http://etsy.me/frShZ7

Kabelka
http://bit.ly/fzQKNh

Návod na výrobu 
http://bit.ly/eIvwq3Autor: Markéta Davidová | Počet přečtení: 139961 komentáře


Pro vložení komentáře se přihlaš nebo zaregistruj.
1.

Jiří Beneš      translation missing: cs, datetime, distance_in_words, almost_x_years (26. 11. 2010 11:15)

staré dobré vinyly