0 Icon_fb_shadow

O vermikompostu pro začátečníky

C33dd649022b511a3f77213d2134fa99ff13f256

Trikolora
foto: Ekodomov

Podívejte se na další fotografie23.03.2012 16:59

Podle pražských hvězdářů bude vermikompost v českých domácnostech stejně rozšířený jako je dnes lednička a pračka. Díky vermikompostu se pak během následujících 5ti let sníží dovoz rajčat do supermarketů na polovinu a z pražských kuchyní bude cítit vůně libečku, bazalky a koriandru.


Samozřejmě, že si trochu pouštím fantazii na špacír, jenže dneska už neznám člověka, který by v supermarketu nebo u vietnamců jásal třeba nad dovezenými rajčaty. Bezděčné poznámky u vzorně ložených bedýnek zní většinou na témata "bez chuti", "to abych je zas spotřebovala hned" nebo dokonce "fuj, to si raději nechám zajít chuť".

Díky vermikompostu se i pro městské zahrádkáře boří jedna velká bariéra - přístup ke kvalitní hlíně. Rostlinky můžete pěstovat jednoduše, levně a bez problému i v paneláku. A navíc ve vlastní BIO kvalitě.

Jak to funguje?

Vermikompost vzniká v uzavřených kompostérech, vermikompostérech. Vaším biologickým odpadem z domácnosti se v něm živí kalifornské červené žížaly rodu Eisenia foetida. Doslova dokonale recyklují zdánlivě bezcenný odpad a díky jejich apetitu vzniká ideální čistě přírodní hnojivo plné významných humusových látek, enzymů a růstových stimulátorů.
 Na Ekotrhu najdete několik variant vermikompostérů. Cenově se pohybují od 800 do 3000 korun. Šikovní kutilové a kutilky si dokáží vermikompostér postavit i svépomocí. Koupit můžete také kalifornské žížaly.


Vermikompost je zdrojem stabilní organické hmoty, zvyšuje úrodnost půdy a rovnoměrně zásobuje rostliny živinami. Díky svým vlastnostem také brání vyplavování chemických hnojiv, takže pokud je přeci jen používáte, můžete významně snížit jejich dávky.

Dnes se o vermikompostu mluví v superlativech a je považovaný za nejúčinnější organické hnojivo, které má 50 – 70 x vyšší účinnost oproti statkovému – chlévskému hnoji.

Co je ovšem podstatné pro všechny městské zahradníky je skutečně geniální vlastnost vermikompostu – nezapáchá!  Proto je vhodný i pro použití do vnitřních prostor, všude tam, kde jsou chodby, balkóny, malé zahrádky.

Obzvlášť nadšení malopěstitelé umisťují vermikomposty dokonce přímo do bytu :)
 

Máte-li s vermikompostéry zkušenosti, nebo chcete-li vědět více, napište určitě zprávu do komentářů a budeme na ně průběžně odpovídat s našimi spolupracovníky.


Čtěte také:
Ekohnojení na zahrádkách a balkónech
 


Autor: Katka Kněží | Počet přečtení: 69290 komentáře


Pro vložení komentáře se přihlaš nebo zaregistruj.