0 Icon_fb_shadow

Opeření pomocníci

3b0e08c8a896661931ec9ecf2872b5b332369631

Sýkorka je schopná vyzobat až 50% housenek v sadu
foto: Free Internet

Podívejte se na další fotografie19.10.2011 15:25

Pěkné počasí nám definitivně dalo sbohem a odlétlo kamsi na jižní polokouli. Co pak může v době podzimních a zimních plískanic dělat zahradní nadšenec?
 

Třeba vychutnávat si zasloužený odpočinek a dmout se pýchou, jak se mu letos pěkně urodila rajčata a cukety. Může také plánovat, kam a co nasadí příští rok, nebo kde bude vhodné místo pro další kompost.

Co by však neměl žádný zahradomil ani přírodomil opomenout, je postarat se o své pomocníky pro další rok. Konktrétně o ty, o nichž si mnohdy bohužel ani neuvědomujeme, jak moc nám pomáhají. Řeč je o ptácích.
 

Sýkorník - více si o něm přečtěte TADY

Nejprve však úvodní drobné shrnutí, proč je potřeba si hýčkat, chránit a podporovat právě ptáky na zahradě, ve volné krajině či ve městech.

Hlavní věcí, pro kterou bychom si měli ptáky hýčkat a starat se o ně, je jejich chuť k jídlu. Až na drobné výjimky jsou totiž pro většinu ptáků žijících v okolí lidských obydlí největší pochoutkou různé druhy hmyzu, kteří zase velmi často milují naše rostlinky na zahradách.

Sýkorky například dokázaly při jednom pozorování zlikvidovat až 50 % housenek v ovocném sadu. Další podobní žrouti jsou rehci, červenky, pěnkavy, kosi, vrabci a další. Ti všichni nás velmi rádi zbaví všemožných druhů housenek, much, komárů, mšic, drátovců i menších slimáků a šneků.

Jelikož jejich podporou si vlastně šetříme práci s následným bojem se škůdci na zahradě, přineseme na bio.cz sérii článku, jak se o ně dobře starat.

Tedy jak je správně přikrmovat v zimě, jakou jím vybrat budku, kam ji zavěsit, jak je chránit před predátory a další užitečné informace. Již brzy... :)

Díky Milanovi BruchteroviAutor: Milan Bruchter | Počet přečtení: 31010 komentáře


Pro vložení komentáře se přihlaš nebo zaregistruj.