0 Icon_fb_shadow

Otevřete svým dětem reálný svět a dejte šanci dřevu

96f8b18fbe83037b71b966046537aa1353020f23

Maminka Lucka Tamášová díky svému synovi objevila směr, kudy jít nejen ve výchově, ale i v podnikání.
foto: archiv L.T.

Podívejte se na další fotografie27.11.2013 05:58

Když přemýšlíte nad výchovou svého potomka, můžete přijít na ledacos. Nejen na to, jak ho naučit jíst špenát, zavazovat si tkaničky, či jak mu vysvětlit počty. Může vás napadnout třeba i podnikatelský záměr.


Proč právě montessori hračky? Co tě vedlo k tomu, abys začala s podnikáním v tomto směru?
 

K montessori mě dovedl můj syn Jakub. Dostávala jsem milion výchovných rad od všech lidí okolo, co dělat, co nedělat, jak se chovat, jak vychovávat. A všechno mi to přišlo takové „všelijaké“. Až když jsem narazila na montessori, cítila jsem, že je to přesně ta cesta, kterou hledám. Paní Montessori mi mluvila z duše, ať už jde o jejím vnímání dítěte, tak i celého světa.

Když jsem pak ale chtěla nakoupit některé originální montessori pomůcky, tak jsem zjistila, že jsou opravdu drahé a horko těžko dostupné. Takže jsme zkusili sehnat výrobce a po prvním nákupu jsme se rozhodli pomůcky začít dovážet.
 


Čemu jsi se věnovala před tím?

Hračky jsou v současné době takový můj vedlejšák. Zároveň pracuji v neziskové organizaci Centrum Dialog jako koordinátorka rozvojových projektů v Keni. I tahle práce mě baví, protože se snažíme v Keni a Guineji rozvíjet projekty v oblasti vzdělání a také zdravotnictví. Například náš poslední úspěch je shodou okolností otevření Montessori školky v Nairobi. Pro mě je to takové skloubení dvou mých srdíčkových aktivit v jednu.

Původně jsem studovala management a marketing, pak mezinárodní vztahy. Bylo to v takové té době, kdy se člověk hledá. A on se mi ten marketing vlastně teď bude i hodit  :)
 
 

V čem jsou montessori hračky odlišné od ostatních?

Protože to v podstatě nejsou hračky. Jsou to spíše pomůcky, takové učebnice, u kterých si dítko může vše vyzkoušet a osahat na vlastní kůži. Děti mají rády, když si můžou zkoušet věci a činnosti z reálného světa. Dělá jim to radost a zároveň se hodně učí. Skrze montessori pomůcky se tak seznamují s barvami, zvuky, hudbou, základy budoucí výchovy jako je počítání, čtení a psaní, ale také se složitějšími věcmi, které často nechápou či neumí ani někteří dospělí.
 
Vzdělávací hodnota montessori pomůcek je proto hodně vysoká. Navíc kvalita materiálu sama o sobě vybízí k tomu, aby se s pomůckou zacházelo jemně, opatrně a s určitou odpovědností. Celá pomůcka je konstruována tak, aby dítě samo poznalo, když udělá chybu. Okamžitě tak pozná výsledek, může se samo opravit, nebo vidí, jak se mu daří. Děti se tak učí analytickému myšlení a samostatnému řešení problémů.
 

V čem jsou montessori pomůcky, které prodáváte, vlastně bio?

V tomhle směru se mi líbí především proto, že jsou dřevěné. Ve světě přeplněném plastovými hračkami, které se lámou, křičí, z barev až přecházejí oči, je to docela sympatická změna. Navíc

většina výrobců důsledně dbá také na původ dřeva. Takže i dovozce potom ví, odkud dřevo pochází, zda se výrobní továrna chová ekologicky, dodržuje potřebné předpisy a tak. Hodně výrobních továren se navíc sdružuje v tzv. Alianci na ochranu deštných pralesů, která dohlíží na to, aby dřevo, které továrny používají, pocházelo z míst, kde nedochází k nenapravitelnému ničení pralesů.

 

Jaká je podle tebe situace montessori pomůcek v Čechách?

Myslím, že se hodně mění, a to dobrým směrem. Montessori vzdělání se u nás hodně rozšiřuje, stejně tak stoupá i počet obchodů, kde se dají pomůcky sehnat. Zároveň stoupá i počet materiálů, které jsou o této výchovné metodě k dispozici. Vše v rozumné cenové dostupnosti, takže koho to zajímá, informace najde. Což mi dělá radost.   


A jak vidíš další budoucnost?

Upřímně doufám, že bude i nadále stoupat počet lidí, kteří se zamýšlí nad tím, jaké hračky a pomůcky dětem kupují. A vlastně nejde jen o hračky. Důležité je vše, s čím naše děti a ostatně my také přicházíme do styku. Reklamy v televizi, některé nesmyslné pořady pro děti plné násilí…

Myslím, že se mnoho lidí zastavuje a dává do diskuze věci, které by před pár lety ještě brali za normální. Věci se mění. A já jen doufám, že se do budoucna budou měnit hlavně tím správným směrem.
 

Jaké jsou tvoje plány v oblasti montessori pomůcek či obdobných aktivit?

Určitě bych chtěla, aby se e-shop rozrůstal, přibývalo zákazníků a my pravidelně rozšiřovali sortiment. Zároveň mám však představu, že by náš web sloužil také jako inspirace pro lidi, kteří se o tento způsob výchovy zajímají. Chtěla bych dávat zajímavé podněty či nápady na aktivity. Asi bych to neměla říkat, ale ke spoustě zajímavých činností nejsou hračky ani potřeba.

Děti baví přesypávat, přelévat, nalévat, zametat, utírat prach, čistit obuv, prostírat, stolovat, používat a skládat ubrousky, zapínat knoflíky, zip, zavazovat tkaničky atd. I o tomhle všem bych chtěla na webu Montessorihracky.cz psát.
 

Když jsme na webu BIO.cz, stálo by za to zjistit, jaký je obecně tvůj vztah k biovýrobkům? Používáš nějaké a proč?

Přemýšlím nad tím, co si kupuju. Snažím se nakupovat bio kosmetiku, zeleninu na farmářských trzích a tak podobně. Nikdy jsem se asi pořádně nezamýšlela proč, přijde mi to skoro až samozřejé. Zelenina mi jednoduše víc chutná, věřím jí víc, než těm krásným velkým kouskům z obchodních řetězců.

 Autor: Adéla Jansová | Počet přečtení: 41200 komentáře


Pro vložení komentáře se přihlaš nebo zaregistruj.