0 Icon_fb_shadow

Outdoorové praní v přírodním parku

552506ba59ada48a076a79ba466b1d717497ab3d

This is the new shit
foto: Adéla Kubíčková, Bio.cz

Podívejte se na další fotografie3.10.2014 14:42

Po společenské události Zažít město jinak jsem se vypravila na své letní útočiště na srub. Leží na hranici přírodního parku Střed Čech a po více než týdenním cestování došlo také na velké prádlo...

 

Čerstvě vybavená informacemi z rozhovoru s Natašou Foltánovou, majitelkou firmy Tierra Verde a vzorky pracích prášků (nabraných na Biostylu) jsem si mohla v praxi (a civilizační nouzi) otestovat ekologické praní v přípravcích z mýdlových ořechů. Mýdlové ořechy a prací a mycí prostředky z nich jsou biologicky dobře odbouratelné, tedy šetrné k přírodě (a přírodním rezervacím a parkům zvlášť).

 

Mýdlové ořechy jsou plody několika druhů stromů a keřů mýdlovníku, nejznámější z nich je Sapindus mukorossi, rostou většinou volně v přírodě v teplém až tropickém pásu Ameriky a Asie, kvalitní mýdlovník však roste podle Nataši Foltánové výhradně v Himalájích. Odtud také pocházejí ořechy pro originální a přírodě velmi přátelské receptury Tierra Verde.

 

Prášek z mýdlových ořechů po pěti měsících ztvrdnul a stalo se z něj ořechové mýdlo (mimochodem již brzy novinka na českém ekotrhu). Podle testu zveřejněném na Ekolistu je prací účinnost mýdlových ořechů celkem nízká. Záleží na úhlu pohledu. Podle testu Bio.cz je to velmi účinný a šetrný prostředek pro praní na srubu.

Vzhledem k naprosto nízké toxicitě je praní v mýdlových ořeších velmi dobrou a šetrnou volbou také na zahradách, chalupách, výletech a expedicích do přírody, což jistě ocení i kolem pobíhající chránění mloci, ještěrky zelené a jiná zvířena.

 

Přírodní pračka, před programem namáčení. Vodu jsem nechala přiohřát jen sluncem. Máchala jsem pouze jednou, protože nebylo třeba vydřít zbytky chemického prášku z látky. Báječný to byl pocit i na těle.

 

Tepláky, alias pán na holení. Vodu neviděly více než týden a za sebou měly jízdu Praha - Napajedla - Olomouc - Ponorka - Praha - vlakem. Akci Zažít město jinak - a dále vlakem a na kole Praha - Pyšely - Petrov. A navrch nedělní pečení štrůdlů. O lehkém zašpinění nemůže být moc řeč :)

 

Zatvrdlý prášek velikosti mexického dolaru se lehce rozpouštěl, stačilo ho použít asi jen půl mexického dolaru a výsledek byl, že prádlo sice nevyvolávalo pozornost na 300 metrů v okolí, ale bylo čisté a jen mírně, ale příjemně voňavé.

 

Fotograf nestihl zachytit vylévání ležérně organické vody přímo do stráně, kde si na špíně a mýdlovém slizu pochutnají kořeny doubravy, kopřivy a "mé" oregáno. Pokud by nějaké zbytky ořechů dorazily až do potoka v Údolí temna, pluly by pak Sázavou, přes Prahu až do moře.


Outdoorové balení

Prostředky české firmy Tierra Verde v osobním outdoorovém balení.Autor: Adéla Kubíčková | Počet přečtení: 33510 komentáře


Pro vložení komentáře se přihlaš nebo zaregistruj.