0 Icon_fb_shadow

Příkrmy aneb otevřený dopis pediatrům

639fc48d84adcc25520e59e8d400e65b1227d58c

Melasa aneb vitamínová nálož
foto: Bio.cz

Podívejte se na další fotografie7.11.2014 21:19

Milí lékaři, zdravotní sestry, dietní sestry v nemocnicích, milí pediatři,

všimla jsem si, že z nějakého důvodu nemáte přístup k aktuálním informacím ohledně stravy maminek, kojících maminek a příkrmech pro kojence a batolata.

Proto prosím neváhejte a prohlédněte si vhodné potraviny pro první příkrmy v obrazech. Až zas budete maminkám v poradnách radit piškoty, maso a pribiňáček, třeba se vám vybaví, že existují i výživově hodnotnější a vhodnější potraviny pro děti. Všiměte si prosím také, že většina z nich má na etiketě známku BIO. Můžete uspořádat seminář na téma "Proč asi!?"


KONOPNÉ SEMÍNKO


Foto: Bio.cz

 

Konopné semínko obsahuje vysoký podíl proteinů a omega mastných kyselin, které jsou důležité pro správný vývoj mozku. Je stravitelnější než maso a obsahuje celou řadu dalších minerálů a vitamínů. Pokud je dítě z nějakého důvodu potřeba podpořit proteiny, pak jako první by mělo být nařadě konopí namísto vždy doporučovaného masa, které je pro děti mnohem hůře stravitelné.

 


Foto: Bio.cz


Obsahuje vitamíny ze skupiny B, dále vitaminy A, C a E. Z minerálů obsahuje hořčík, železo, vápník, zinek, jód, chrom, stříbro, síru, fosfor, draslík a další.

Konopné loupané semínko lze namixovat v mixéru a přidávat do kaší, polévek a zeleninových přesnídávek. Anebo ještě jednodušeji, přidat do čerstvého jídla ještě před mixováním, později, když už bejby baští jídlo i bez potřeby mixovat, stačí přidat sem tam lžičku do čehokoli, co je právě na stole.
 


KUKUŘIČNÁ KRUPIČNÁ KAŠE


Kukuřice je pro kojence a batolata významná tím, že neobsahuje lepek a má mírně vyšší energetickou hodnotu.

Z minerálních látek obsahuje nejvíce draslíku, fosforu a vápníku, hořčíku, dále železo, zinek, měď, mangan a nepatrně sodíku. Obsahuje thiamin tedy vitamín B1. Kompletní složení jednotlivých minerálů si prostudujte pod tímto odkazem.


Foto: Bio.cz
 


Foto: Bio.cz


K přípravě krupicové kaše je lze použít hrubá i hladká kukuřičná mouka. Nejlepší je ji nejméně na hodinu namočit, já máčím přes noc. Vaří se ve vodě, zhruba 15 - 25 minut. Úplným mrňatům ji můžete ještě rozmixovat. Do vychladlé kaše můžete přidat mateřské mléko, kokosový olej, sezamový olej, náhradní kojenecké mléko, konopné semínko, sušené meruňky, jablka, biobanány a vlastně vše uvedené v tomto článku. Podávat ji můžete i na slano se zeleninou, dýňovým olejem... anebo vůbec s ničím :)

 

OLEJE

Za studena lisované oleje v sobě koncentrují to nejlepší z celé rostliny. Základy nového života napresované v malém prostoru semínka... Pro vývoj dětí jsou tedy jedním z nejlepších zdrojů cenných mastných kyselin, minerálů, vitamínů a energie. Lepším zdrojem je už jen mateřského mléko.

Podle oblíbenosti mé dcerky uvádím ty nejvhodnější a v domácnostech nejčastěji používané: kokosový, sezamový, slunečnicový, řepkový, konopný a dýňový.Foto: Bio.cz


Foto: Bio.cz

 

SLADIDLA

Každá maminka se samozřejmě snaží co nejdelší dobu dítěti příkrmy nesladit. Umožňuje mu tak získat přehled o nepřeberném množství chutí, které ještě nikdy nebyly zamlžené výraznou převahou sladké nebo slané. Když už se se sladkou chutí dítě seznámí, existuje naštěstí celá řada sladidel, které obsahují také zdraví prospěšné látky a odsunou rafinovaný nebo tmavý cukr na neurčito.
 


Foto: Bio.cz


Melasa

Obsahuje stále poměrně velké množství cukru, ale také výjimečnou nálož minerálů a vitamínů.

  • Vápník, fosfor, železo, hořčík, draslík, sodík, zinek, měď, chrom
  • Vitamíny B1, B2, B6, C, kyselina pantotenová a kyselina listová
  • Nenasycené mastné kyseliny – kyselina linolová, kyselina linolenová a kyselina olejová
  • Stopové prvky

Melasa je mimo jiné jedním nejbohatších přírodních zdrojů železa.


Ovocné sirupy

Sirupy jsou přírodními sladidly, které díky svému složení a nižšímu glykemickému indexu nezatěžují slinivku. Oproti běžnému cukru nepřekyselují žaludek (mají vyšší pH) a nepřispívají k vyplavování minerálů z organismu.
 


Foto: Bio.cz

 


Foto: Bio.cz, Děkujeme organizaci Eda za zapůjčení kytičky :)


Sušené ovoce

Ovoce je samozřejmě ideální čersvé, ale v případě, že ho používáme jako sladidlo, je sušené mnohem šetrnější k zažívacímu ústrojí miminek.

Tím asi nejoblíbenějším sušeným ovocem na příkrmy je sušená nesířená (tedy bio) meruňka a to především pro svůj vysoký obsah železa. Datlemi, rozinkami, sušeným jablkem, hruškou nebo sušenou švetkou malá dráčata rozhodně nepohrdnou.

Nejlepší je ovoce nejprve namočit do vody a pak ho mixovat s pohanko - kukuřično - rýžovo - ovesno - quinoovou kaší :)

 

Milí lékaři, pro vaše samostudium by tento stručný přehled mohl v této chvíli stačit. My, obyčejní smrtelníci, se budeme velmi těšit, že se při další návštěvě pediatrické poradny dozvíme o jiných zdrojích životně důležitých látek, než jsou vajíčka, hovězí a jogurty .)

 

 

 Autor: Adéla Kubíčková | Počet přečtení: 7851

Tagy , , , , ,0 komentáře


Pro vložení komentáře se přihlaš nebo zaregistruj.