2 Icon_fb_shadow

První rok v přírodní zahradě můžeme proflákat

Cbb46221eaa79fc9691a9d6af95a1b55580633b2

Petra Vodenková na své přírodní zahradě
foto: Markéta Davidová

Podívejte se na další fotografie9.03.2015 19:53

Než od základu překopeme svou klasickou zahradu, kde často sklízíme více práce než plodů, dejme si klidně oraz. Ta naše vysněná bezúdržbová a přesto plodící přírodní zahrada chce totiž dobře rozmyslet! Takže nechme už plevel plevelem a začněme zahradu zpočátku hlavně jen vnímat.


„Přírodní zahrada voní, bzučí, zpívá, chutná. Je jedinečná a lze ji vnímat všemi smysly,“
píše na svých stránkách www.prirodnizahrada.cz Petra Vodenková, návrhářka permakulturních zahrad z Lysé nad Labem. O zahradách pěstovaných v souladu s přírodou se říká i to, že jsou bezúdržbové, že v nich nemusíme stříhat, plít, zalévat, řezat ani hnojit, protože příroda, když jí dáme příležitost, se o sebe postará úplně sama.  Čtěte také 11 praktických tipů pro plánování přírodní zahrady

Nezní to trochu jako pohádka?! Kdo by si takovou zahradu skutečně nepřál? Jak tedy začít?


První rok zahradu vnímejte na vlastní kůži

Nejdůležitější je dobře si na začátku rozmyslet, co chceme v zahradě mít nejen podle své chuti, ale především podle toho, čemu se tam bude bez zbytečné námahy (té naší) skvěle dařit. A k tomu musíme tu svou zahrádku nejprve dokonale poznat.


Přírodní jezírko.  Foto: Markéta Davidová


„Pozorujte, kde fouká vítr, kde se práší, kde je sluníčko, kde stín, kde je vlhko. Promýšlejte, kudy povedou cestičky, a jak je ohraničíte, abyste si ušetřili co nejvíce práce s prorůstáním trávy. A to vše si nakreslete a napište,“ radí Petra hlavní a celkem odpočinkovou aktivitu pro první rok navrhování ekozahrady.

Prý jen člověk, který na své zahradě žije ideálně všechna roční období, ji může procítit a vymyslet pak daleko zajímavější, promyšlenější rozvržení než profesionální architekt, který sem přijde jen párkrát na návštěvu.  „Architekt na druhou stranu umí poradit, co se hodí do jakých podmínek, navrhne vhodné kombinace bylin, keřů a stromů, a to z rostlin, se kterými má už osobní zkušenosti,“ dodává Petra, jak umí lidem ušetřit zbytečné pokusy a omyly.

Ale kde se nám na zahradě nejlépe leží, hraje, griluje, na to si už holt musíme přijít sami.
 

Ze začátku se musí makat i v ekozahradě

A jak je to s tou bezúdržbovostí? Opravdu se v přírodní zahradě téměř nenadřeme?

Nějaká ta práce nás bohužel (nebo bohudík) čeká. Než se přírodní zahrada zaběhne tak, abychom už s ní neměli téměř žádné starosti, trvá to podle Petry zhruba pět let i více, podle toho, co všechno chceme na zahradě pěstovat. „Než zjistíme, co, jak a kde do sebe ideálně zapadá a než se to proroste, takzvaně zapojí. A zatímco trvalky se rozrostou velmi záhy, a to i s plevelem mezi nimi, jednoletá zelenina vyžaduje každoroční péči,“ vysvětluje Petra.
 Kolik se nadřeme, záleží podle ní pak i na tom, jestli nám například vadí „plevel“, nebo se na něj naučíme pohlížet jako na užitečné rostliny připravující půdu pro ty další, náročnější. „Ostatně některý plevel může být dokonce jedlý a chutný, třeba ne příliš chutně pojmenovaný ptačinec žabinec,“ směje se architekta.
 

Místo sekání mulčujme

Už první rok se však v budoucí ekozahradě nemusíme jen povalovat, třebaže s knížkou o ekozahradničení.  I když ještě nebudeme mít detailně rozmyšlené, co kam zasadíme, začneme už pomalu napravovat rány, které přírodě zasadil klasický zahradní design a postupy z minulosti.

„Místo nepřirozeně dokonalého trávníku můžeme tam, kde budeme chtít záhony, začít klidně už první rok mulčovat – tzn., položíme kartony z krabic na trávu a na ně dáme slámu třeba s hnojem či posekanou trávou,“ radí zahradnice jak přilákat zpět na záhonky prospěšné žížaly. 

„Zasadíme-li technické konopí, vytáhne nám z půdy některé škodliviny, které se do ní dostaly hnojením a postřiky,“
napovídá Petra, jak začít svou zahrádku pomalu připravovat na život bez chemie.
 

Přírodní zahrada stojí málo, zato stojí za to

Ona příroda má snad na všechno svůj přirozený recept, a jak budeme svou zahradu v souladu s ní postupně tvořit, bude nám odhalovat další a další zázraky, které dokáže – sama i bez nás.

Zakádání přírody navíc opravdu není drahé, naopak... Rostliny na osázení nás podle Petry vyjdou stejně, jako kdybychom si zakládali klasickou tújovo-trávníkovou „příšernost“ .čtěte také:

11 praktických tipů od Petry Vodenkové pro plánování přírodní zahradyAutor: Markéta Davidová | Počet přečtení: 243342 komentáře


Pro vložení komentáře se přihlaš nebo zaregistruj.
2.

zprávy bio.cz      translation missing: cs, datetime, distance_in_words, almost_x_years (30. 01. 2012 21:16)

Ahoj Mário, těším se na novinky z nového pozemku!

1.

mario kamenik      více než 8 let (07. 08. 2011 11:22)

Je to úžasný. Už se těším, až využiji tyto rady v praxi.