0 Icon_fb_shadow

Ptačí catering

Ptačí catering
foto: Milan Bruchter

Ec229126cb2b8bebe0a8334b67fbc3877285a4ce Podívejte se na další fotografie13.11.2011 20:22

Začátek listopadu se doporučuje jako doba, kdy je vhodné začít s přikrmováním ptáčků. Tato velmi populární zimní činnost mívá mnoho podob. U dětí oblíbené nedělně-vycházkové krmení kačen a labutí, sypání zrní do krmítka pověšeného na zahradě či parapetě, ale i vyvěšování lojových koulí či jablek v lese.  Aby se ale z našeho dobrého úmyslu, nestala pro ptáčky nebezpečná past, je potřeba znát několik zásad jak a čím krmit.
 Předně člověk potřebuje vhodné místo, kde bude ptáčkům podstrojovat a kde potrava zůstane suchá a nezapadne sněhem. Tímto speciálním místem je myšleno obyčejné krmítko :-). To si můžou šikovnější vyrobit, anebo zde na bio.cz je také několik druhů ke koupi. Například dřevěná krmítka http://bio.cz/p/902/ptaci-krmitko/ nebo http://bio.cz/p/903/ptaci-krmitko-vetsi/, která lze jednoduše zavěsit na větev či postavit na parapet, nebo krmítka plastová se zásobníkem na zrní http://bio.cz/p/14268/krmitko-zavesne-maxi/ či drátěná pro umístění lojových koulí a jablek http://bio.cz/p/13985/krmitko-pro-ptaky-spirala/.

Ptačí menu

Velmi zásadní je složení samotného ptačího menu. Nejzákladnější ptačí pochutinou jsou všemožná semena – slunečnice, proso, mák, lněné semínko, konopí a také různé ořechy – vlašské, lískové. Nyní je už nejspíš pozdě, ale na příští sezónu se můžeme také předzásobit plody jeřabin, bezu, svídy a jiných divokých plodů. Aby ptačí strava byla co nejpestřejší, můžeme do krmítka také přidat strouhanou mrkev, ovesné vločky, tvaroh, či neslanou strouhanou housku. Vhodné jsou také nesolené tuky jako lůj, sádlo ale i rostlinné tuky. Některým ptáčkům zase udělá radost zavěšené jablko.
 
Naopak na krmítko by nikdy nemělo přijít cokoliv se solí (ta je pro ptáky jed), zkažené potraviny, nevhodné jsou také těstoviny a čerstvé pečivo. I když při krmení kachen a labutí, se naopak měkké pečivo doporučuje, neboť staré a tvrdé pečivo je může poranit.

Důležitou věcí při krmení je pravidelnost. Naši strávníci si totiž velmi snadno a rádi zvyknou na naše krmítko. Při delším vynechání krmení pak marně čekají na svůj pravidelný oběd, což může být při tuhé zimě pro ptáčka velmi nebezpečné.

Tak tedy vzhůru ke krmítkům!

Autor: Milan Bruchter | Počet přečtení: 34850 komentáře


Pro vložení komentáře se přihlaš nebo zaregistruj.