2 Icon_fb_shadow

Rajčata ve městě

316fb35b86b1dccb88bee60072dcc9db7f1af2ff

Rajče vypadá dobře i jako okrasná květina
foto: Bio.cz

Podívejte se na další fotografie1.05.2011 19:09

Slovo rajče je odvozeno od slova ráj. Udělejte si ho v létě kolem sebe. Kdo rajčata pěstuje, ví, že několik keříků stačí pro spotřebu rodiny na celé léto.

Jak a kdy je zasadit?

Sazenice kupte nejlépe na farmářském trhu nebo v zahradnictví. Hyperaktivní pěstitelé (jako je třeba můj táta) si je pěstují ze semínek, ti ale začínají s pěstováním už v únoru. V květnu mohou sazenice ven, ale pozor na tři zmrzlé - Pankráce, Serváce a Bonifáce. Před květnovými mrazíky je lepší sazenice ještě chránit fólií nebo počkat, až poslední mrazíky přejdou.


Kam je zasadit?

1) Dobré je použít hlubší nádoby velikosti a hloubky asi jako obyčejný kýbl. Můžete také recyklovat použít staré železné i plastové kýble, klidně i prasklé; použitelné jsou i staré pevnější igelitky (raději dvě až tři) nebo pytle, můžete stlouct květináč ze starých prken a podobně. Hitem posledních let je pěstovat rajčata v závěsných truhlících.

2) Použijte hlínu pro pěstování, ideálně z kompostu a ze zahrady; úplný jíl by asi rajčatům nedělal dobře, ale jinak jde o rostlinu vcelku nenáročnou. Zkuste jednoduše hlínu, kterou máte.


Kde je pěstovat?

Na balkóně, při dobrých konstelacích na parapetu za oknem, ve stromě, před domem, na dvorku, na střeše (pozor na vichřice), ale pokud možno na slunci.

Následující video obsahuje návod, jak pěstovat rajčata „hlavou dolů“:

klikněte zde:
How To Grow Tomatoes Upside Down

A v tomto videu uvidíte, jak se podařilo vypěstovat celý strom - s řádkováním se jachtař moc nemazlil. Rajčata prostě rostou dobře.

klikněte zde:
Growing Tomatoes with Garbage - Biodynamic agriculture

Co na rajčata stříkat?

Nic. Zasaďte k nim kostival jako ochranu proti plísním nebo brutnák, doplňují se. Známé je také pěstování rajčat společně s afrikány, které odpuzují mšice.

Rajčata pěstovaná normálně ve hlíně, na slunci a na dešti chutnají rajsky, ale to samozřejmě dobře víte.Autor: Adéla Kubíčková | Počet přečtení: 130612 komentáře


Pro vložení komentáře se přihlaš nebo zaregistruj.
2.

Evžen Líbezný      více než 8 let (10. 05. 2011 07:31)

bude film http://www.vimeo.com/23494828

1.

příroda-zahrada.cz      více než 8 let (03. 05. 2011 15:16)

Při výběru sazeniček rajčat je určitě dobré ptát se na druh. Existují rajčata tyčková a keříčkovitá. Tyčková se při pěstování zaštipují na jeden výhon a používá se u nich opora. Jsou tedy spíše na záhon. Keříčkovitá jsou vzrůstem více rozložitější a většinou se nezaštipují. Něco jako poddruhem keříčkovitých jsou rajčata balkónová. Jejich vzrůst je tak do 30 cm, takže úplně ideální na pěstování v omezených prostorech. Zájemcům o pěstování vlastní zeleniny v omezených prostorech na balkóně a terase si také dovolím nabídnout velkokapactiní látkové truhlíky (62 a dokonce 140 litrů http://www.bio.cz/p/2977/velky-latkovy-truhlik-na-zeleninu/. V tak velkém objemu zeminy se dá bez problému pěstovat všelijaká zelenina - dokonce i okurky a cukety :-)