0 Icon_fb_shadow

Recyklovaný stromeček

4d4d6f170812725538737538e9020609a96cab70

Po Vánocích lesk a sláva opadla. Chcete mě?

Podívejte se na další fotografie18.12.2010 21:38

Vánoční stromek může být pro uvědomělého čtenáře bioblogu opravdovým oříškem. FSC stromky od Krnapu jsou už vyprodány, v panelákovém bytě by se smrčku v květináči nedařilo, umělohmotný je opravdu příšerný - co teď? Chci mít Vánoce se stromečkem, ale jak minimalizovat  enviromentální dopad této tradice na naši planetu?

 
Jediné poctivé řešení je nasnadě: žádný stromeček nebude.
 
Taky si nedovedete představit Vánoce bez vůně jehličí a všech těch krásných skleněných ozdob po prababičce? Nezoufejte, nabízíme vám pět způsobů, jak znovu využít obyčejný řezaný stromek na vaší zahradě. A pokud žádnou nemáte, určitě najdete mezi svými příbuznými či známými někoho, kdo zahrádku má a koho po Vánocích zase rádi uvidíte (stejně jste se mu už dávno chtěli zase ozvat, jen jste nemohli najít ten správný důvod :)
 
Pět způsobů, jak recyklovat vánoční stromek na zahradě:
 
1. Odřežte větve a položte je přes záhony trvalek na zahradě. To jim poskytne ochranu před teplotními výkyvy a zabrání „vylézání“ rostlinek z půdy.
 
2. Jakmile takto využijete větve, upotřebte i kmen, ať už místo vypadlé plaňky do plotu, stojan na krmítko pro ptáky, podpěru pro růst fazolí na jaro atd.
 
3. Větve můžete také nasekat nadrobno a použít na mulčování záhonků nebo zahradních cestiček. 
 
4. Nařezané větve použijte na základ nového kompostu. Je dobré použít větší kusy, jako jsou větve stromku, protože umožňují volný přístup vzduchu do základů kompostu.
 
5. Věnujte stromek ptáčkům. Až skončí jeho vánoční role, sundejte ozdoby a prázdné stanioly od čokolád (třídíme, že?) a postavte jej znovu na klidném a chráněném místě na zahradě, třeba k nějakému živému stromu. Ptáci si jej najdou a využijí jako úkryt před nepřízní počasí. Můžete ji tam také přes zimu nosit krmení - tuky, bílkoviny a sacharidy jsou živiny, které ptáci potřebují k přežití zimy. Burské oříšky či ptačí zob obsahují také minerály, které jsou důležité pro zdravý vývoj vajec a mláďat. Ptáčky pak můžete s dětmi při krmení pozorovat a učit se rozeznávat jednotlivé druhy (fanoučci iPhonu třeba s aplikací iBird :)
 
Být bio neznamená zbavovat se milovaných tradic v našich životech. Znamená to vytvářet tradice nové, v souladu s principy trvale udržitelného rozvoje. Opakované použití vánočního stromku je jen jeden jednoduchý způsob, jak začít.
 
 


Autor: Jan Davač | Počet přečtení: 21540 komentáře


Pro vložení komentáře se přihlaš nebo zaregistruj.