0 Icon_fb_shadow

Romantická sága o ptačích budkách

4f55b8b60454a72b4a8275d340e2c315c1a3ae4a

Láska má tisíce podob
foto: Caroline Schnitchlz, Creative Commons

Podívejte se na další fotografie14.02.2013 19:23

V minulých dílech jste se dozvěděli: Conchita se rozešla s Alejandrem, poté co ho přistihla při stříkání jejich zahrady pesticidy. Alejandro nechápe v čem je problém. Jeho přítel Fernando mu poradí, ať nepoužívá postřiky. Alejandro se však bojí o svoji úrodu kedluben. Fernando mu ukazuje stránky bio.cz s článkem „Opeření pomocníci“. Alejandro má o čem přemýšlet. Mezitím Conchita bydlí u své kamarádky Isabell a společně se dozvídají Jak správně připravit krmení pro ptáky.

Alejandro stále přemýšlí. Conchita si díky radám z webu pořizuje sýkorník. Alejandro už na to přišel. Pořizuje si na bio.cz rehkovník. Conchita společně s Isabell jdou vyvěšovat sýkorník. Potkají Alejandra s Fernandem, jak vyvěšují rehkovník. Conchita je překvapena a okamžitě se k Alejandrovi vrací. Isabell a Fernando se do sebe zamilují. Pořídí si všichni dohromady přírodní zahradu?

Každému zkušenému telenovelistovi jistě neušla jedna seriálová chyba. Jak mohla Conchita nebo Alejandro vědět, jak a kam správně budky vyvěsit? Aha! Je to pravda.
V příběhu jsme to trošku předběhli, protože o správném vyvěšování ptačích budek, bude teprve tento článek. Není to ale žádná věda. Je potřeba dodržet jen některé zásady.

Místo

Na kmeny stromů, kůly ale i zdi domů, kůlen či stodol. Ideální výška umístění budky je 2 – 3 metry nad zemí. Pokud umisťujeme budky do veřejných prostorů, věšíme je spíše do vyšších míst. Je to k nevíře, ale vandalové si totiž vybíjejí svoje choutky i na ptačích budkách. Kvůli ochraně před přehřátím mláďat v létě volíme spíše zastíněné místo. Vhodná je tak například budka orientovaná na jihovýchodní stranu. Nehrozí tu odpolední horké sluníčko.

Způsob uchycení

Nejlepší je hřebík. Někomu se to může zdát kruté vůči stromům. Tomu to ale nějak zásadně neublíží. A výhody pro strom převáží to mírné poškození. V budce totiž bydlí jeho vlastní ošetřující lékař tedy například sýkorka. Mnohem horší pro strom může být zavěšení budky na drát obtočený kolem kmene nebo větve. Jak strom roste, smyčka z drátu se utahuje a hrozí zaškrcení cév, kterými putují živiny. Také u různého volného zavěšení ptačí budky je potřeba si dávat pozor zejména na to, aby neodírala kůru stromu. Zde hrozí napadení stromu chorobami.

Ochrana před predátory

Již samotná budka by měla splňovat určité ochranné vlastnosti. Měla by být z bytelného materiálů, neměla by mít bidýlko (kočka se o něj opře a packou může vytáhnout mláďata z budky) a kolem otvoru by měl být ochranný plíšek proti strakapoudovi.

Při věšení na strom by neměla být budka snadno přístupná z větví nebo země.

Termín

Budku můžete vyvěšovat kdykoliv. Nejlepší čas je však od listopadu do začátku března. Ptáci si ji okouknou a již na jaře ji můžou obydlet. Pozdější jarní vyvěšení budek (březen – duben) zase napomáhá tažným ptákům. Při jejich příletu je mnoho vhodných míst obsazeno druhy přezimujícími.

Nyní už víte o příběhu Conchity a Alejandra všechny podrobnosti. Věříme, že vás budete inspirovat :)
 Autor: Adéla Kubíčková | Počet přečtení: 34460 komentáře


Pro vložení komentáře se přihlaš nebo zaregistruj.