0 Icon_fb_shadow

Jak se sází ovocné stromy

4ed90d8472fa3ea200d1258be98f45811f045046

Čerstvě zasázené stromky je potřeba pořadně zalít
foto: Nadace Partnerství

Podívejte se na další fotografie15.03.2017 17:45

Jednoduchý návod na sázení ovocných stromů od Merboltických

 

1.    Dvakrát měř a dlouho neřež

Před sázením stromků si určete, jak od sebe budou vzdálené. Nezapomeňte na to, jak budou vypadat za 5, 10 a 100 let, především si zjistěte, jaká bude šířka koruny.

K místu sázení stromku si připravte uleželý kompost nebo kravský hnůj (zhruba konzistence hlíny), kůly ke stromku a palici na zatlučení, zahradnické nůžky a provaz na vyvázání stromku.

2.    Než stromek vysadíte

Pokud vysazujete stromky bez balu, zkontrolujte kořeny a jejich konce, ty které jsou poškozené, odštípněte zahradnickými nůžkami. Před sázením stromky namočte na 24 hodin do vody.

 


Cestou do Loukova, foto: Bio.cz

3.    Opora pro stromky

Nejlepší je zvolit 2 metrové kůly. Počítejte s tím, že minimálně 60 cm bude pod zemí. U menších keřů postačí jeden kůl, u větších stromků minimálně dva. Jednak kvůli lepší stabilitě, pro dobré zakořenění, a také kvůli závětří. Větší stromy potřebují pro stabilitu i ztížení přístupu vysoké zvěře kůly čtyři.

4.    Sázení

Stromky sázejte v průběhu března až dubna nebo v září až říjnu, záleží na teplotách a klimatických podmínkách. Vykopejte jámy rozměrů 60 x 60 centimetrů, pro keře stačí asi 40 x 40 cm, zatlučte kůly a doprostřed jámy umístěte stromek.

 

Angažovaný československý dabing z osmdesátých let v poetickém 
animovaném filmu Muž, který sázel stromy.

U prostokořenných stromků se podívejte na proužek, po který byl stromek původně zasazen ve školce, můžete ho pak zasadit o kousíček níž. Dno jámy vysypte uleželým (!) kompostem a promíchejte s vykopanou zeminou. Je důležité, aby se do jámy nedostaly rostlinné materiály nebo čerstvý hnůj, kořeny by pak mohly začít hnít.

Ideální je sázet stromky ve dvou.
Jedna osoba stromek drží a druhá stromek volně zasypává kompostem s hlínou. Kořeny by měly být rovnoměrně rozprostřené a stromek by měl být umístěn uprostřed jámy i uprostřed kůlů. Je také dobré v průběhu zasypávání stromkem jemně poklepat, aby hlína s kompostem rovnoměrně vyplnila prostor mezi kořeny. Ke kořenům můžete ještě nasypat mykorhizní přípravky, které umožní kořenům lépe vstřebat živiny a vodu. Stromek je potřeba držet v úrovni okolního terénu, abyste ho nezasadili moc hluboko.

Když je stromek zasazený, opatrně, ale pořádně hlínu ušlapejte. Poté jí ještě trošku přihrňte a navršte kopeček kolem kmenu, protože hlína ještě sesedne. Nakonec udělejte kolem stromu jakýsi límec z drnů, který stromu pomůže lépe zachytit vodu. Stromek volně vyvažte přírodním motouzem (ten se rozloží sám a nezaroste do kmenu). Provázek uvažte ve tvaru osmičky na volno kolem kmenu a kůlu a stromek oploťte pletivem s oky asi 10 – 15 milimetrů velkými.

Nakonec stromky zalijte a zamulčujte senem, slámou a tak podobně... Během prvních 2 měsíců je potřeba stromky zalévat alespoň jednou nebo dvakrát týdně, obzvláště v horkém počasí.Autor: Adéla Kubíčková | Počet přečtení: 151980 komentáře


Pro vložení komentáře se přihlaš nebo zaregistruj.