1 Icon_fb_shadow

Kdo dobře seje, bohatě sklízí aneb manuál pro sdíleníchtivé

Při sdílení buďte jako děti, se srdcem na dlani

C8c0902303395304516230d3276757be18e29c3c Podívejte se na další fotografie14.12.2010 15:55

Kdykoliv jsem se v minulosti pokoušela něco s někým sdílet, došlo téměř vždycky v některém bodě k určitému napětí a někdy dokonce celá transakce skončila nezdarem. Jak se lze těchto nepříjemností vyvarovat?

Sdílení může být celkem zábavná věc, která v sobě skrývá nečekané benefity. Navíc s obrovským potenciálem něco změnit, ať už vaši finanční situaci, atmosféru v prostředí, ve které žijete, tedy ve vaší tlupě, nebo pomůžete někomu jinému. Ale kolik takových výhodných obchodů už ztroskotalo kvůli problémům v komunikaci?

Nutno uznat, že sdílení má svoje úskalí, z nichž některá mají zřejmě co do činění s komunikací, resp. s faktem, že jsme lidé. Kdosi dokonce řekl, že sdílení by bylo dokonalé, kdyby nebylo určeno pro lidi. Dobře, jedna paní povídala, ale…není na tom něco pravdy?

Ve většině případů nastávají obtíže tehdy, když si účastníci dopředu jasně neupřesní svá očekávání, nezauvažují nad možnými překážkami a nedohodnou se na způsobu řešení případných sporů. Dobrá zpráva je, že všechny tyto záležitosti se dají předem snadno ošetřit. Jakmile tak učiníte, jste
na nejlepší cestě k bezproblémovému a úspěšnému „sdílecímu“ vztahu.
 

Ve většině případů nastávají obtíže tehdy, když si účastníci dopředu jasně neupřesní svá očekávání.


Nastavení očekávání

I to nejbanálnější sdílení vyžaduje, aby obě, resp. všechny strany, které spolu hodlají něco sdílet, měly shodné představy. Vezměme si jako příklad obyčejné společné večeře. Představte si, že se se svým sympatickým sousedem dohodnete na tom, že se jednou týdně budete zvát vzájemně na jídlo, čímž  si ušetříte jedno vaření týdně.

Vy budete vařit v pondělí a váš soused ve středu. Předem si vyměníte seznam oblíbených a neoblíbených jídel a spolupráce může začít. Nebo ne? Ve skutečnosti ano, ale jakmile se ukáže, že soused by rád večeřel v půl osmé, zatímco vy rádi jíte o dvě hodiny dříve, nastane problém. V pondělí přinesete jídlo v půl šesté a ejhle, soused ještě ani není doma. Ve středu naopak šilháte hlady a soused si dává načas. A ke všemu ještě soused přinesl porci pro celý regiment, zatímco vaší pochoutky bylo sotva pro jednoho.

Takže nyní jste oba poněkud rozčarovaní – vy proto, že jste nedostal jídlo ve svém obvyklém čase, sousedovi se zase nelíbí nepoměr v objemu jídla. Suma sumárum, nepříliš dobrý úvod sdílení, které by mělo přinést požitek a úlevu od starostí.
 

Samozřejmě se můžete vrátit znovu na začátek a probrat všechny sporné detaily. Co kdybyste se jich ale vyvarovali předem? Společná chvilka u kávy či čaje vám pravděpodobně umožní vybavit si všechny důležité otázky týkající se načasování, procesu předání, velikosti porcí nebo způsobu vyjadřování spokojenosti či nespokojenosti s předkládanými pokrmy apod.


Dalším příkladem budiž sdílení auta. Dohoda by určitě měla specifikovat způsob placení paliva, údržby a oprav, rozvrh užívání či estetický stav vyžadovaný při předávání. Když si sousedé založí neformální družstvo, je na místě vytvořit kalendář plánovaných prací, vymezit jejich rozsah a stanovit, kolik práce je třeba odvést, aby člověk naplnil podmínky členství. Jestliže se chystáte na hromadné hlídání dětí, může vám být ku pomoci dohodnout se například na těchto podmínkách - způsob vedení záznamů, kdo koho kdy hlídá, upřesnit podmínky přijetí dalších dětí, tatínků a maminek do systému a případně si ujasnit důvody, které by mohli být překážkou další spolupráce, specifikovat rozložení zodpovědnosti i pravidla týkající se svačin, sledování televize a podobně.


Překážkám je nejlepší předcházet

Na začátku transakce je obvykle velmi těžké představit si možné problémy. Stejně jako v jiných vztazích máme tendenci nasazovat si růžové brýle a vidět jen samá pozitiva.

 

Je však zcela nezbytné připravit se na nejhorší možný scénář: Co když budeme chtít oba použít auto ve stejný den? Kdo bude zodpovědný za škodu, pokud se jeden z nás vybourá? Co když se mi z jídla připraveného sousedem bude dělat špatně? Co když mi kolega bude opravovat dům a spadne ze střechy? Co když někdo bude chtít odstoupit od dohody o hromadném hlídání dětí a bude ostatním dlužit hodně hlídacího času? A tak dále…


Při počátečním sepisování dohody se často ocitáme v pokušení nechat případné budoucí problémy na operativním řešení. Koneckonců jsme dobrosrdeční a když na to přijde, s každým přece vyjdeme, nebo ne? Na začátku jistě budete plni dobré vůle, ale když vám někdo vrátí váš vysavač s roztrženou hadicí, až tak slavné už to nebude. Nakonec vám může být nepříjemné se o tom vůbec zmiňovat. Pakliže ale vaše dohoda bude obsahovat bod řešení oprav, nemusíte se obávat konfliktu, a prostě uděláte to, na čem jste se předem domluvili.


Dohoda o řešení konfliktů

Někteří lidé mají ze sdílení vyloženě husí kůži. Vysvětlují to obavami, že případné neshody či nezdar by mohly narušit jejich vztahy s přítelem či sousedem, zkrátka s tím, s kým by se do sdílení pustili. To ale pouze dokazuje jejich nedostatečnou důvěru ve vlastní schopnost řešit konflikty. Nejistota je přirozená, protože většina z nás se konfliktům vyhýbá jak čert kříži, tudíž dovednosti potřebné k úspěšnému jednání zakrňují.

Máme pro vás ale dvě dobré zprávy! První je ta, že řešením konfliktů se vůbec nemusíte zabývat osobně – můžete požádat o pomoc nestranného známého nebo profesionálního prostředníka. Druhá věc je fakt, že člověk se může efektivní komunikaci naučit, a tím konfliktům předcházet, případně je řešit s noblesou.


Jak na to?

Teď by vás nejspíš zajímalo, jak tohle všechno zvládnout. Před každým větším rozhodnutím sdílet nějakou věc nebo aktivity si udělejte čas, sedněte si se svými sharingovými partnery a společně odpovězte na následujících dvacet otázek převzatých z knihy The Sharing Solution. Ujasníte si svá očekávání, možné překážky a načrtnete krizový plán pro případ nesrovnalostí:


Toto široké spektrum otázek by vás mělo přimět k zamyšlení se nad hlavními aspekty sdílení. V závislosti na tom, co se chystáte sdílet, je třeba odebrat nebo rozšířit tyto body, popřípadě doplnit některé specifické okruhy.

Dalším krokem je osvojení si efektivních komunikačních metod. K tomuto tématu vychází velké množství knih a existuje mnoho kurzů, bohužel zatím jen v cizině. Pokud se chystáte na dlouhodobé a vcelku komplexní sdílení typu společného bydlení, není od věci absolvovat nějaký společný komunikační kurz a v jeho rámci si ujasněte vzájemné vztahy.
Můžete zvolit i zkušeného prostředníka nebo facilitátora.


Se srdcem na dlani 

Ať už absolvujete kurz, přečtete si chytrou knížku, nebo si prostě vztahy se svými sharingovými partnery vymezíte sami, pravidlem číslo jedna dobré komunikace je presumpce neviny - jinými slovy srdce na dlani. Vaše motivace pro sdílení se nejspíše zakládá na společných hodnotách a touze po lepším a propojenějším světě. Můžete ji manifestovat svým chováním ke „spolusdílníkům“ právě tak, jak samo sdílení manifestuje lidskou vzájemnost a péči. Se srdcem na dlani a trochou snahy může být vaše sdílení harmonické a všestranně prospěšné.

 Autor: přeloženo ze Shareable.net | Počet přečtení: 25311 komentáře


Pro vložení komentáře se přihlaš nebo zaregistruj.
1.

Rebcca R      více než 8 let (16. 02. 2011 16:48)

Zajímavá věc, tahle kolaborativní spotřeba. Což? http://media.bloguje.cz/883053-kolaborativni-spotreba.php