2 Icon_fb_shadow

Sejme konopí dokola

Ffc189b8693fb7f4d22f2218ec01728c9a716992

Ideální měsíc pro výsev je právě v květnu.
foto: Bio.cz

Podívejte se na další fotografie16.05.2011 20:45

Počet rostlinných druhů, které člověku slouží k potravě, jako materiál či palivo se s rozvojem zemědělství, především s nástupem „zemědělské výroby“ smrsknul na minimum. Co nám zůstalo?


Ovoce a zelenina bez valné chuti většinou z dovozu, trocha brambor, pár druhů obilnin, řepa, řepka, kukuřice, pár hektarů lnu a… konopí. To se po krátké odmlce vrací na pole celého světa. A své místo si v hojné míře nachází i v našich zahradách! Jak nám vlastně může být užitečné?


Státem schválené konopí

Především nutno podotknout, že tento příspěvek se věnuje využití legálních odrůd konopí setého, někdy také nazývaného technické. Zákonem stanovená hranice odlišující je od nelegálního konopí (ať už setého, indického či rumištního) považovaného za drogu je 0,3 % látek ze skupiny tetrahydrocannabinolů (THC). Pěstování konopí s vyšším obsahem THC zákon zakazuje, přičemž do pěti rostlin se pěstitel dopouští přestupku, nad pět rostlin již páchá trestný čin.Pro pěstování konopí bez obav z persekuce tedy nestačí vybrat konopná semena z oblíbené ptačí pochoutky – semence – jistotu dává jen certifikované osivo s garantovaným obsahem omamné látky.


Povolené odrůdy

Osiva povolených odrůd schválených pro pěstování v EU u nás ve větším (25 kg pytle) distribuuje výzkumný ústav Agritec Šumperk. V malém je pak můžeme sehnat díky o. s. Konopa, které již 12. sezónu pod názvem 100 kytek, aneb Pěstujte konopí beze strachu zasílá zájemcům o domácí pěstování letáček s instrukcemi doplněný o 100 semínek povolených odrůd. Konopu letos doplnilo sdružení pro Trojčlennost v sociálním organismu (TSO) s akcí KonopAr.

Barack se k pěstování technického konopí prozatím nedostal. Jako první prezident však přiznal, že užíval cannabis indica. Někdo má holt k setí konopí složitější cestu. Držíme palce, ať to brzy vyjde!


Tento mladší a vypasenější bráška 100 kytek ideálně poslouží těm, kteří chtějí využít možnost oset technické konopí na jednom aru bez nutnosti své konání komukoli hlásit. Nad 100 m2 totiž zákon č. 167/1998 Sb., o návykových a psychotropních látkách vyžaduje po pěstitelích ohlašovací povinnost.

Protože semínka v BIO kvalitě jsou na evropském trhu momentálně nedostupná (Fedora 17, jediná odrůda množená v ekologickém režimu, je pro tento rok vyprodaná), vybraly Konopa i sdružen TSO nemořené osivo: osvědčené polské Bialobrzeskie doplňuje Finola, extrémně raná, jen metr a půl vysoká dvoudomá semenná odrůda z Finska.


V máji dobře vzchází

Květen je pro setí konopí příhodný měsíc. Silnější jarní mrazíky už většinou nehrozí a půda je dostatečně vyhřátá. Radost z velkých a silných rostlin a šťavnatých semen zaručí výběr slunného místa s hlinitou až hlinito-písčitou půdou bohatou na živiny.

Můžeme set hustě pro tenké, na kvalitní vlákno bohaté stonky, nebo řidčeji pro vyšší výnos semene. Upotřebit pak lze i celé stonky, třeba pro treláže, pergoly a podpůrné tyčky na naší zahrádce. Semínka jsou úžasnou potravinou nabytou esenciálními mastnými kyselinami, dobře stravitelnými proteiny, vitamíny, minerály a trávení podporující vlákninou.

Konopí může být ale užitečné i jinak než produkčně. Na zahradě je upotřebíme jako přirozenou ochranu dalších rostlin (cibule, brambor, zeleniny) proti nemocem, škůdcům a plevelům, půdu kypřící předplodinu, živý plot, pastvu pro hmyz či v čase zrání semen jako živoucí krmítko. Konopí na sebe navíc dokáže vázat některé nežádoucí látky, můžeme toho využít při odstraňování těžkých kovů nebo zbytků chemikálií (v tom případě je samozřejmě nekonzumujeme).

A co říci závěrem? Snad jen, že konopí do české krajiny patří, stejně jako další znovuobjevované plodiny jako je pohanka nebo špalda. Vždyť je, alespoň podle Jiráskových pověstí, seli již staří Čechové! Takže neváhejte a sejte. Místa je nejen na zahrádkách, ale i na veřejných prostranstvích stále dost.

Pro další informace a objednávky navštivte www.konopa.cz a www.konopar.cz


Konopné produkty našich prodejců prosím vykupte!

Konopný balzám bio - rodinné balení

Kondicionér Regenerace konopím

Dámské konopné sandály velikost 39

Konopí semínko loupané 500g

Konopné karamelky

Olej konopný

BIO konopný hydratační krém pro citlivou a problematickou pleť


KLIKNĚTE PRO VŠECHNY KONOPNÉ VĚCI NA BIO.CZ VYROBENÉ S LÁSKOU K ŽIVOTUAutor: Michal Ruman | Počet přečtení: 63332 komentáře


Pro vložení komentáře se přihlaš nebo zaregistruj.
2.

Pavel Svetnica      více než 3 let (04. 08. 2016 21:07)

Prinosny blog! Rozhodl jsem se letos take pestovat konopi a pro ty, co o tom take premysleji, tak doporucuji eshop https://www.nejlevnejsi-growshop.cz/ , kde vam vse vysletli a poradi. Navic tam jsou super ceny. Pavel

1.

Adél Calta      více než 8 let (25. 05. 2011 10:37)

Díky Michale za informace! Především ty, které se týkají zákona, myslím, že se hodně lidí bojí komplikací s policí.