2 Icon_fb_shadow

Silikony aneb co najdeme v kosmetických výrobcích

1bb00fa23c00e106f1a91a4b18d5116d0d79c387

Silikony se v kosmetice používají běžně, ale kromě "nemastného pocitu" vlastně nic zajímavého pro její účinek nepřinášejí.
foto: archiv Bio.cz

Podívejte se na další fotografie6.03.2018 11:17

Silikony známe všichni, ať už ze sálů plastických chirurgů nebo z prodejny pro domácí kutily. Co ovšem přesně silikony vlastně jsou a proč do přírodní kosmetiky nepatří?Název pochází ze spojení slov „silicium“ a „keton“. První je všem dobře známý křemík a druhé slovo je chemický pojem pro organické sloučeniny obsahující dvojně vázaný kyslík. Silikon byl objeven náhodou a je vlastně křemíkovou obdobou umělých hmot. Má však odlišnou strukturu.

Silikony v průmyslové kosmetice

Silikony našly uplatnění snad ve všech oborech lidské činnosti. Výhoda silikonu oproti „uhlíkovým“ umělým hmotám je vysoká tepelná i chemická odolnost. Jsou nehořlavé, většinou netoxické a jejich vlastnosti se dají velmi dobře regulovat.

Známe tak silikony v podobě řídkého oleje až po tuhou hmotu. V kosmetice se začaly silikony používat poměrně nedávno. Od té doby se ale mohutně rozšířily a jsou k dostání pro nejrůznější účely od náplní do sprejů po speciální emulgátory.

Ve složení je poznáme celkem snadno. Všechny názvy které obsahují koncovku –icone nebo –icon jsou silikony například Dimethicone, Cetyl Dimethicone Copolyol, Polymethicone a podobně. Jak už jsem se zmínil, jejich hlavní výhodou je naprostá stálost.

Na pokožce nevytvářejí mastný pocit a dávají zdání sametové pleti. Ve vlasové kosmetice se používají velmi často, zanechávají vlas lesklý bez pocitu mastnoty. Vytvořit dnes vlasový kondicionér bez silikonů, tak aby byl zákazníkem dobře přijat, je již téměř nemožné. Všichni jsme si na ně rychle zvykli.

Náročná výroba silikonů

Potud jsem zatím uváděl jen jejich výhody, je čas na nevýhody. Z hlediska výrobců a distributorů žádné nejsou, snad jen jejich o něco vyšší cena. Z hlediska lidského zdraví a přírodního prostředí však převažují nevýhody.

V přírodě jsou naprosto nerozložitelné. Zatímco mikrotenový sáček z polyethylenu se rozloží za přibližně 300 let, stejný sáček ze silikonového plastu se rozloží za 300 000 let, a to je jen odhad. Silikony jsou našemu tělu naprosto cizí, nedokáže je nijak odbourat. Silikony zůstávají na pokožce velmi dlouhou dobu, postupně ji zanášejí a pleť pomalu přestává vytvářet vlastní tukovou vrstvu. Stává se suchou a my musíme silikony používat stále dokola. A přesně o to výrobcům jde.

Jejich výroba je také všechno, jenom ne ekologická. Ačkoli probíhají pokusy o nové způsoby přípravy silikonů, pro jejich výrobu se stále nejčastěji používá vysoce energeticky náročný proces chlorace rozžhaveného křemene, jeho alkylace a následná hydratace. Skoro ve všech krocích se používají vysoce agresivní a jedovaté látky. Aby se proces vyplatil, musí se provádět v mamutích množstvích. Pro životní prostředí je to vysoce riziková výroba.

Co nabízí příroda

Přírodních alternativ silikonů mnoho není, ale v certifikované přírodní kosmetice se nahrazuje úspěšně jojobovým olejem nebo olivovým skvalenem, které mají podobné vlastnosti, ale nezatěžují životní prostředí a jsou příznivé našemu zdraví. Lidskému tělu jsou navíc velmi blízké (skvalen je dokonce součástí přirozeného kožního mazu) a snadno se zúčastňují nejrůznějších příznivých biochemických procesů.

Zatímco v některých průmyslových odvětvích jsou silikony nenahraditelné a jejich vlastnosti jsou někdy až zázračné, v kosmetice je jejich použití přinejmenším sporné.

Petr Radiměřský

oddělení výzkumu a vývoje Nobilis Tilia

www.nobilis.cz

Výběr prodejců na Bio.cz, kteří prodávají kosmetické přípravky bez silikonů:

 

Všechny produkty Nobilis Tilia

Obzvláště geniální je řada na péči o pleť a proti tvorbě vrásek BIOFÁZE. Klikněte na obrázek pro všechny produkty Nobilis Tilia z kategorie vrásky.

 

Všechny produkty La Clarée

Jana Vodrážková zastupuje francouzskou kosmetiku La Clarée, jejíž veškeré produkty neobsahují silikony. Výborné jsou její pleťové masky, které vám pokožku vybaví přírodními ingrediencemi a nastartují vlastní samouržovací funkce vaší pleti.Všechny produkty Medica Bohemica

Kamila Brenková doma vyrábí vlastní řadu kosmetiky čistě z esenciálních olejů a přírodních certifikovaných složek. Perfektní jsou její krémy, ty ale vyrábí výhradně na osobn objednávku. V nabídce na ekotrhu nicméně najdete její vlasový olej.

 


Všechny produkty Cestou bylin

Exluzivní balzámy na rty k multifunkčnímu použití vaří také Katka Horáčková. U ní máte absolutní jistotu čistých vynikajících produktů, ketré jsou vyrobené z bylin pěstovaných ve vlastní biozahradě nebo od ověřených dodavatelů.Autor: Petr Radiměřský | Počet přečtení: 77112 komentáře


Pro vložení komentáře se přihlaš nebo zaregistruj.
2.

zprávy bio.cz      více než 7 let (10. 04. 2012 17:37)

Určitě bude.

1.

Rebcca R      více než 7 let (04. 04. 2012 12:12)

Díky za článek, o silikonech jsem moc nevěděla, bude ještě nějaké pokračování?