3 Icon_fb_shadow

Skládka doma

623e794e6f2e88102ab95d921b22c18e10c1b879

Třídění je běžná součást života (a smrti)
foto: Bio.cz, @Biofach

Podívejte se na další fotografie12.03.2015 16:03

Tři města, tři domácnosti, tři třidiči. Podívejte se s námi do jejich soukromých domácích třídíren.

Mirka Brozáková, designérka, Klánovice

Co třídím?
papír, sklo, plasty, tetrapak

Jaký mám systém?
Jednu celou spodní skříňku v kuchyni jsem věnovala tříděnému odpadu. Mám v ní pytel, kam házím plasty, především pet-lahve, koš na papír a koš na sklo. Občas mi ještě chybí místo, hlavně do koše na sklo se vejde tak maximálně pět lahví a to je při naší spotřebě vína, dětských přesnídávek a zavařenin celkem málo. Jsem tvor líný, a přesto, že mám paní na výpomoc v domácnosti, už za méně než týden mám koše plné a ve skříňce to přetéká na všechny strany. S občasnou nepovolenou skládkou, která mi doma vyroste, jsem se už raději smířila :)

Mám ale velký sklep a při chystané rekonstrukci v něm hodlám udělat malou třídírnu. Bude mě to stát jen pár schodů navíc a manžel pak může vyvézt všechno najednou.


Patrik Kozák, IT manažer, Hradec Králové

Co třídím?
baterie, elektroniku, sklo, plasty, papír

Jaký mám systém?
Žádný sofistikovaný systém nemám. Baterie, elektroniku a žárovky házím do jednoho kouta ve skříni. A když už hrozí, že by se ze všeho mohla samovolně složit nějaká nová forma života, vezmu všechno do Datartu. Baterie zvlášť. Na ostatní odpad mám tři pytlíky a ty pravidelně odnáším do kontejnerů, které mám přímo před domem.


Adéla Kubičková, provozovatelka Bio.cz, Praha

Co třídím?
zbytky z kuchyně, léky, baterie, elektroniku, konzervy, tetrapak, papír, plasty, sklo, staré oblečení

Jaký mám systém?
Na mojí zahrádce o velikosti 10 x 2 metry jsem založila kompost, tam putují všechny zbytky z kuchyně. Staré léky odevzdávám do lékárny. Použitelné oblečení, tašky, boty, hrnečky, sklenice nebo hrnce a vůbec všechno, co už nechci vozím tak jednou za půl roku Romům na Kladno. Vždycky mají velkou radost a co nechtějí, nebo co nejde opravit, to mi vrátí. Staré a použitelné oblečení házím do kontejneru Charity. Dotrhané povlečení, ručníky a utěrky z výbavy vozím na farmy, kde se dají skvěle využít na sušení bylin, jako síto při výrobě bylinných olejů nebo prostě na hadry pro různorodé použití. Skleničky od kosmetiky, léků, esencí a podobně sbírám pro přítelkyni Katku, která vyrábí biobalzámy a mastičky. Na letišti u ordinace mé lékařky jsem objevila kontejner na kov. Tam končí hliník a konzervy. Mám malý byt, takže klasický tříděný odpad, tedy papír, plasty a sklo házím do jedné krabice. Trochu se snažím vše třídit už doma, ale často dotřiďuji až u kontejnerů.

A jak třídíte vy?Autor: Jan Davač | Počet přečtení: 36403 komentáře


Pro vložení komentáře se přihlaš nebo zaregistruj.
3.

Martina Čaputová      více než 8 let (26. 05. 2011 23:06)

Úplně nejraději třídím na chalupě: tam mám kompost, kamna, na staré krámy ohniště, u cesty popelnice na plast a sklo. Do města si toho vozíme velmi málo!

2.

Markéta D      více než 8 let (21. 02. 2011 17:32)

Vedle koše mám igelitku na plasty, papírovou tašku na papír a kolem rozestavuji sklenice. Ale tajně sním o skříni s několika výklopnými barevně odlišenými přihrádkami, kde bude i místo na kov, hliník, tetrapak a celé to bude stát na vermikompostéru, abych nemusela s každou šlupičkou ven na kompost. Až tu skříň jednou vyrobím, tak se tu hned pochlubím.

1.

Tereza Kubíčková      více než 8 let (21. 02. 2011 16:25)

Já jsem zatím ráda, že jsem donutila své francouzské spolubydlicí v bytečku v centru litevské metropole třídit odpad od neodpadu. Velký výkon je, když tento “tříděný” komunální odpad donesou do popelnice. Tak znáte to… historická paměť, sice neměli komunismus, ale furt mají nějak v hlavě tu komunu!