0 Icon_fb_shadow

Třiďte kov! Je to lehké jako hliník a dá se tím vydělat

20580c706acab937b20c54ce75d95e94341c2a10

Také pěkná varianta, jak recyklovat železný odpad - naušnice z pravého českého granátu
foto: Markéta Davidová

Podívejte se na další fotografie15.03.2017 17:35

Hliníkové obaly se poznají tak, že se dají zmuchlat do kuličky. Co se chytí na magnet, patří zase do železa. A za takto vytříděný kovový odpad pak ve výkupně platí sice ne přímo zlatem, ale na pivo těch pár kaček stačit bude. 


Poté, co jsme začali doma třídit plast, papír, sklo i bioodpad, stali se z nás konzervativní alkoholici. Alespoň soudě podle obsahu našeho koše.

Každé ráno se v něm kovově lesknou jen samé konzervy, zátky od piva a bezpočet dalších víček od lahví s lahodným lihovým obsahem. Jenže jak máme tuhle alkoholickou evidenci nenápadně propašovat do popelnice, aby si toho nevšimli sousedi?! Možná bude lepší, začít recyklovat i ten kov.


Železo přitáhne magnet, hliník zmuchláte do kuličky

„Abychom mohli drobný kovový odpad odevzdat k recyklaci, je potřeba ho nejprve zbavit nejhorších nečistot a roztřídit na železo a hliník,“ vysvětlil mi Ing. Milan Havel, specialista na odpad z Arniky www.arnika.org.  Z těchto dvou surovin je totiž vyrobená většina kovových obalů.

                                  

Konkrétní složení obalu nám prozradí označení recyklačním trojúhelníkem s nápisem Fe či 40 = železo, nebo ALU či 41 = hliník. Pokud takovou značku na obalu nenajdeme, je prý nejjednodušší pomůckou při třídění kovu obyčejný magnet.„Co magnet přitáhne, patří jednoznačně do železa. Co se nechytne, je hliník,“ ukazuje mi názorně na mojí hromádce vzorků nasbíraných za jediný týden pan Milan. A opravdu, zatímco konzervy, hřebíky, sponky, ale i všechny zátky magnetu neodolají, víčka od jogurtů, obaly od čokolád, paštik, masoxů i nejrůznější tuby zůstávají k jeho přitažlivosti kovově chladné.


Nejhorší jsou pokovené plasty a papír

Z toho, co jsme magnetem nevytáhli, je však ještě nutné oddělit zrno od plev. Nejhorší rozhodování je u převážně papírových a plastových obalů, které na sobě mají hliník jen jako tenkou vrstvu. Ty bohužel recyklovat nelze. „V tavící peci by jen shořely a znečistili tak zbytečně výslednou surovinu,“ upřesňuje Havel.Stoprocentní hliník prý poznáme snadno - prostě ho zmuchláme do kuličky a on tak zůstane. Aluminium přijme tvar, který mu dáte, ale pokovený plast či papír ne,“ ukazuje mi odborník na dvou různých víčkách od jogurtu. Kromě toho, hliník je měkký a jde snadno roztrhnout, zato plastové víčko, byť s hliníkovým potahem, se roztrhne jen těžko. Pokud po všech těchto pokusech s některým obalem přeci jen váháme, je lepší neriskovat degradaci již vytříděného hliníku, a hodit jej pro jistotu do směsného odpadu.

  
Jak poznat složení kovového odpaduPokovený plast se po zmuchlání snaží vrátit do původního stavu a špatně se trhá (víčka od jogurtů, obaly od jednorázových šamponů, kosmetiky, …)

Pokovený papír přesto, že zůstane trochu zmuchlaný, nedrží tvar, který mu dáme, dokonale (obaly od polévek v pytlíku, masoxů, másla, čajů, …)


Třiďte kov za peníze

Je sice fakt, že recyklací hliníku se ušetří 95% energie oproti jeho získávání těžbou, to pro nás alkoholiky není nijak zásadně motivující informace.  A tak hlavní odměnou za třídění budiž nám to, že obě komodity, hliník i železo, se dají zpeněžit v nejbližší výkupně kovů. A hned je vyděláno na další pivko.

Na rum už však nejspíš nezbude. Železné konzervy se totiž vykupují kolem čtyř korun za kilo a hliníkové plechovky kolem deseti, takže na něco tvrdšího bychom museli být opravdu pilní třidiči. Navíc tenkostěnný hliník, tedy víčka od jogurtů, tuby od Jesenky, plechovky od nápojů, neberou zdaleka všude. Takže někdy nezbude než jej odevzdat ve sběrném dvoře - zdarma.

 

Rozjeďte to ve velkém

V takovém případě se rozhodně vyplatí iniciovat hromadný sběr mezi sousedy, ve škole, na městském úřadu nebo třeba v místní hospodě. Pro větší množství hliníkového odpadu si totiž jeho zpracovatelé www.erben-ekometal.cz rádi přijedou a ještě vám za něj zaplatí.

A zase budou korunky na něco chladivého a pěnivého. Ale jak říká pan Havel z Arniky: „Pivo leda točené ze sudu, maximálně ve skle.“ Hliníkové plechovky mají prý mezi obaly jeden z největších energetických dopadů na životní prostředí za celý svůj životní cyklus. A tak připíjím jedním točeným třídění kovových odpadů na zdraví.

V Semilech můžete kov třídit dokonce do sběrného pytle vedle kontejneru na plast, papír a sklo


Kam s vytříděným hliníkem, když ho u vás ve výkupně nechtějí?


VÝKUPCI - ZPRACOVATELÉ

Eko METALRECYCLING má výkupny v Rýmařově (Morava), v Hlinsku (na Vysočině) a na Praze 10, ulice Nad Vinným Potokem - otevřeno od 7:00 do 16:00, pondělí až pátek, po dohodě je možné sjednat jiný termín a to i o víkendu. Pro větší množství si pošlou nákladní vůz, pro menší svého obchodního cestujícího, až bude mít cestu. Výkupní cena: 5 Kč/kg směsného sběru v menším množství, ve větším množství okolo 7-8 Kč/kg, dle ceny na trhu.

Alutherm CZ v Mníšku pod Brdy, t.: +420 318 403 667, nutno zajistit si dopravu a přivézt velké množství.


Zdarma, ale poštou:
Poštou můžete hliníkové obaly v malém množství zaslat bez nároku na odměnu paní Janě Lenhartové, která je za vás odevzdá zpracovateli, firmě Alutherm CZ, v Mníšku pod Brdy. Její adresa je Žižkova 1547, 263 01 Dobříš a tel.: 604 171 861.


Sběrná místa:


V Brně všechny sběrné dvory
V Praze Toulcův dvůr – kontejner přístupný non stop


Další odkazy:

http://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/co-s-drobnym-hlinikovym-odpadem

http://www.trideniodpadu.cz/trideniodpadu.cz/Hlinik.html

http://www.ekoporadna.cz/recyklacehlinikuAutor: Markéta Davidová | Počet přečtení: 397040 komentáře


Pro vložení komentáře se přihlaš nebo zaregistruj.