0 Icon_fb_shadow

Víc než ECO - zahrajte si o šestý román Umberta Eca

4c14fba97f6916b3cdb22a4e7eae7e9fd140929c

Děj románu se odehrává v 19. století a pojednává o špionech, politicích, revolucích a jednom pražském židovském hřbitově.
foto: Umberto Eco

Podívejte se na další fotografie10.11.2011 06:00

Ve hře je tentokrát velký historický román a světový bestseller Pražský hřbitov s vlastnoručním podpisem mistra Eca.


Soutěž se skládá ze dvou otázek, vědomostní a tipovací, a aby byla soutěž skutečně spravedlivá a napínává, každou otázku si stanovuje jeden z partnerů této soutěže.


1. Soutěžní otázka od Bio.cz

Tipněte si, kolik bude nabízet EKOTRH věcí na stránkách Bio.cz o půlnoci 10. 12. 2011 ?

2. Soutěžní otázka od Greenhousing.cz

Uveďte celé jméno počítače, který v jednom dílu seriálu Červeného trpaslíka nahradil počítač hlavní.

 

Soutěžit můžete od 11.11. 2011 do 10.12. 2011
a výherkyně nebo výherce dostane knihu ještě pod vánoční stromeček.

 Podmínky soutěže:

1. V soutěži vyhraje pouze jediná nejbližší správná odpověď na obě soutěžní otázky.

2. Soutěže se mohou zůčastnit jen fanoušci Facebookové stránky Bio.cz nebo Greenhousing.cz (případně obou stránek :)

3. Správná odpověď musí být doručena na adresu:  soutez@greenhousing.cz 

4. Správné odpovědi prosím posílejte do 10. prosince 2011 do půlnoci!

 

Dopis Umberta Eca čtenářům

Devatenácté století překypovalo mnoha tajemnými a strašnými událostmi: nevyřešená a záhadná smrt Ippolita Nieva, Protokoly sionských mudrců, notoricky známý podvrh, který později inspiroval Hitlera k rozpoutání holocaustu, Dreyfusova aféra a četné intriky za účasti tajných služeb rozličných národů, zednářů, jezuitských spiknutí, stejně jako ostatní události, jejichž pravdivost nebyla nikdy prokázána, ale které poskytly bohatý materiál pro 150 let staré fejetony.

Kniha Pražský hřbitov je příběh, ve kterém všechny postavy - s výjimkou té hlavní - skutečně existovaly, včetně hrdinova pradědečka, autora záhadného dopisu Abbému Barruelovi, jenž odstartoval vlnu moderního antisemitismu. Jediná fiktivní postava novely (která nicméně připomíná mnoho skutečných lidí, dokonce těch dnešních) se stává autorem rozličných výmyslů a spiknutí, a to vše na pozadí vyjímečného coups de théatre, podzemních stok plných mrtvol, lodí, které explodují v oblasti soptícího vulkánu, opatů ubodaných k smrti, notářů s falešnými vousy, hysterických satanistek, černých mší a podobně.

Stejně jako starobylé fejetony i Pražský hřbitov je ilustrovaný. Ilustrace jsou navíc dobové, takže v některých čtenářích mohou vzbuzovat pocity nostalgie a náhlé touhy po starých knihách svého mládí.

Očekávám nicméně i další dva druhy čtenářů. Ti první nemají ani zdání, že všechny tyhle věci se ve skutečnosti staly, nevědí nic o literatuře devatenáctého století, a jsou proto těmi, kteří berou vážně dokonce Dana Browna. Ti, se sadistickým potěšením, ocení děj knihy jako snůšku perverzních výmyslů, včetně hlavní postavy, kterou jsem se snažil vytvořit coby nejcyničtějšího a nejnepříjemnějšího hrdinu v historii literatury.

Poslední skupina čtenářů ví, nebo přinejmenším cítí, že věci, které líčím, se skutečně staly. Tento čtenář možná ucítí, jak se mu zlehka potí čelo, bude se úzkostlivě ohlížet za sebe, zhasne všechna světla v bytě a pojme podezření, že všechny ty věci se mohou stát znovu, nebo že se dokonce dějí právě teď. A bude si myslet to, co bych rád, aby si myslel: "Jsou mezi námi..."

Umberto Eco

V prodeji je kniha na Kosmasu.Autor: Bio.cz | Počet přečtení: 29790 komentáře


Pro vložení komentáře se přihlaš nebo zaregistruj.