1 Icon_fb_shadow

Život kyrgyzských pastevců bez obalu a bez odpadu

58fdda222452bc99eca17fbbefcc00ccd053870b

Slané kuličky se válejí ze zbytků kumysu vyškrábaného "po vylití" z koženého vaku
foto: Markéta Davidová

Podívejte se na další fotografie30.04.2015 16:03

V hornatém, divokém a nespoutaném Kyrgyzstánu žijí lidé o poznání svobodněji než u nás. Žijí si v své jurtě uprostřed panenské přírody. Když přijde zima, sbalí se a sestoupí i se stádem ovcí, koz a koní z hor dolů do města. Nahoře na hřebeni po nich nezůstane vůbec nic.
Ani PETka.


My jsme si z hor odváželi dva batohy plné odpadků a nakonec jsme se museli smát sami sobě. Jejich obsah se skládal z vyškrtaných zapalovačů, plechovek od volně loženého vejce s moravskou klobásou, pytlíky od instantní hrachovky a gulášovky, obaly od tatranek, mastné obaly od salámu, alobal ze sýrů, naleštěné obaly od čokolád a další obaly... a obaly...

 
Co se asi Kyrgyzům honí hlavou, když se vedle jejich jurty utáboříme, každý si vaříme na svém jednorázovém vařiči svou vlastní instantní polévku, pak z dalšího obalu vysoukáme tyčinku a zapíjíme ji čajem (zase z pytlíku) slazeným cukrem - jak jinak z dalšího pytlíku...? A všechny ty rozkošné pytlíky nakonec strčíme do jednoho velkého pytle - igelitky (Zlaté stránky), v tom lepším případě samozřejmě?

 


Po jedné podobné hostině jsme si dávali cigaretu - samozřejmě z krabičky, pro jistotu ještě navrch opatřenou plastovým obalem, odpálenou jednorázovým plastovým zapalovačem....

Místní pastevec na nás chvíli pobaveně hleděl, pak vytáhl tabák, ubalil si cigaretu a lámanou ruštinou se zeptal, zda by si mohl vzít nějaké ty kolem povalující se PETky.

Pro Kyrgyzy převzácná věc, ve které se dá pohodlně přenášet a prodávat místní kvašený nápoj - kumys. Vršek láhve navíc jde uříznou a nacpat do rohu kozího vaku s kumysem a rázem je z vršku šikovný kohoutek! Zbytek uříznuté lahve dobře slouží jako naběrátko na vodu.
 

Kouzlo?

Kouzlo je to jednoduché. Odpadky tady totiž nemizí, jednoduše tady vůbec neexistují... Všechny potraviny Kyrgyzů pochází z chovu zvířat, nebo si je nahoru přivezou z města ve velkých pytlích.
 


Oblečení nosí až do roztrhání, a pak z něj ještě ušijí čepici nebo vestu pro děti. Na záchod chodí do vykopané díry, kterou po sobě pečlivě zahrabou.

V jurtě je pouze jedna postel pro děti, dospělí spí na na zemi na kobercích a ostatní nábytek tvoří už jen nízký stůl. Skříňka s umyvadlem stojí venku.

Snídají smetanu z vlastnoručně nadojeného mléka, k tomu přikusují domácí chléb z mouky a mléka upečený v kazanu na uschlém kravském trusu. K obědu uvaří polévku z ovčího masa a kosti nahází psům. To samé si připraví na večeři. Z poraženého berana přitom zužitkují skoro všechno, kromě varlat, která hodí psovi, a obsahu střev a žaludku, kterým pohnojí okolí.

A když je svátek, popíjejí kromě čaje domácí kumys - národní nápoj z kobylího mléka kvašeného v pytli z kozí kůže.

 

 

    Autor: Markéta Davidová | Počet přečtení: 39291 komentáře


Pro vložení komentáře se přihlaš nebo zaregistruj.
1.

Kateřina Minková      více než 8 let (13. 05. 2011 06:26)

Zní to krásně. Jenže je správné, že jim tu svoji PETku necháme? Ze svých cest poznávám, že tam, kam se naše “výdobytky” dostanou nadělají spíš víc škody než užitku. Kozí vak se rozloží, ale co taková PETka či konzerva? Je to pohodlnější, ale za jakou cenu? A potřebuje někdo na pastvinách šetřit čas?